Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Arkeoloji / YENİ BİR DİNOZOR TÜRÜ BULUNDU

YENİ BİR DİNOZOR TÜRÜ BULUNDU

Pegomastax africanus ev kedisinden daha küçük, fakat kirpiye benzer dikenleri ve 2,5 cm uzunluğunda dişleriyle diğer dinozorlardan ayrılıyor.

Yeni tanımlanan Pegomastax dinozor dünyasında oldukça farklı bir anomali olarak görülüyor. 200 milyon yıl önce dünya bomboş bir yer iken bu dinozor 60 cm’ den kısa boyu ve neredeyse bir kedi kadar olan ağırlığıyla (3-5 kg) şimdiye kadar bulunan en küçük dinozorlar arasında yer alıyor. Muhtemelen otçul(herbivor) olan hayvan uzun dişli bir kirpiye benziyor.

Bu fosil Afrika’ dan 1960′ larda taşınan dişli bir çeneden ibaretti.  Bununla numunenin içi sonradan keşfedildi. İlk kez tanımlanan ve sınıflandırılan  Pegomastax africanus ZooKeys jurnalinde yayınlandı.
 Dinozorda büyük dişler çok olmadığından, bir dizi köpek dişini de saplamak için kullanıyordu. Bu otçul bir canlı için sıra dışı bir özellikti. Bu özellik ise bir tür bitki yiyen olarak bilinen heterodontazorlara ya da farklı dişli sürüngenlere özgü bir özellik.

Eğer bu hayvan etçil bile olsa boyutlarını kıyasladığımızda Jurassic Park’ taki istilaya benzer bir istilada yeterince korkutmuyor.

Kaynak : http://www.popsci.com/science/article/2012-10/tiny-fanged-plant-eating-dinosaur-identified

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Holografik Evrene Dair Somut Kanıt Bulundu

İngiltere, Kanada ve İtalya ortak araştırması sonucunda , evrenin devasa ve kompleks bir hologram olabileceğine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*