Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Bilim / Yaşlanan Kalp Hücreleri Modifiye Kök Hücrelerle Yenilendi

Yaşlanan Kalp Hücreleri Modifiye Kök Hücrelerle Yenilendi

Yaşlanmadan ya da kalp hasarından doğan kalp hastalıklarında, kalp dokusu modifiye edilmiş kök hücreleri tarafından yenilendi. American Heart Association’s Basic Cardiovascular Sciences 2012 ve Journal of the American College of Cardiology dergisinde eş zamanlı olarak araştırma yayınlandı.

Doktoralı Sadia Mohsin, San Diego Eyalet Üniversi’ nden araştırma yazarlarından, ”  Yaşlanmış kalp hücrelerini  kök hücreler ile biyopsiledik ve sağlığına kavuşturduk. Bu sanki bu hücreleri tekrar hayata döndürüp,  saati geriye almak gibi.” dedi.

Araştırmacılar kök hücreleri PIM-1 proteiniyle modifiye edip, hücrelerin büyümesini ve hayat tutunmasını sağladılar.

Hücreler yenilendiği zaman, kök hücrelerdeki telomeraz enziminin aktivitesinde artış görüldü, bu telomer uzunluğunu arttırdı. Telomerler kromozomların sonlarındaki kapaklar gibiler ve hücre replikasyonunu kolaylaştırıyorlar. Yaşlanma ve hastalıklarla telomerle bozuluyor.

Böylece, kalp nakline göre PIM-1  enzim  modifikasyonu gerçekten avantaj sağlayacak.

Kaynak : www.sciencedaily.com

 

Referans :

  1. Mohsin, Khan, Toko, Bailey, Cottage, Wallach, Nag, Lee, Siddiqi, Lan, Fischer, Gude, Quijada, Avitabile, Truffa, Collins, Dembitsky, Wu and Sussman. Human Cardiac Progenitor Cells Engineered with PIM-1 Kinase Enhance Myocardial RepairJournal of the American College of Cardiology, July 23, 2012 DOI:10.1016/j.jacc.2012.04.047

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*