Perşembe , Ocak 18 2018
Anasayfa / Deneysel / YAĞDA SUYU ÇÖZMENİN ELEKTRİKSEL GİZEMİ

YAĞDA SUYU ÇÖZMENİN ELEKTRİKSEL GİZEMİ

Herhalde hepimiz görmüşüzdür su ile yağın aynı kapta karışmadığını, her zaman yağın su yüzeyine çıktığını görmüşsünüzdür. Peki suyu nasıl yükseltebiliriz? Bu deneyde yeterince yük yaratılırsa kıvılcım içinde çözünebileceğini görebilirsiniz !

Evet işte bilim, gizemli ve ilgi çekici olmayı hep başarıyor. Bu deneyde bir damla su mineral yağına damlatılıyor. Sonra çok güçlü bir elektrik alana maruz bırakıldı. Böylece su yerçekimine karşı gelerek, yüzeye doğru ilerlemeye başladı.

Yükseldikten sonra konileşerel damlalar patlıyor. Küçük damlalar daha hızlı ilerliyor ta ki, damla yüzeye ulaşıncaya kadar yolları bozulana kadar. Sonrasında ise damlanın yükü boşalınca, kıvılcımların parlamasını görüyorsunuz. Sonrasında ise suyun yükü bir anlığına boşalıyor ve tekrar batıyor. Su belki de polar bir molekül olduğundan elektriğe karşı böyle bir davranış sergiliyor olabilir.

Su ile yağın yoğunluk ve faz farkından oluşan karışımı birbirinden ayrılıyor olsa da günümüzde teknolojik yöntemlerle birleştirilebiliyor

 

Kaynak: http://io9.com/5950791/check-out-lightning-going-through-oil-and-water

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sporun Nasıl Parkinson Hastalığını Yavaşlattığı Bulundu

Koşu bantında yapılan egzersizin nasıl Parkinson hastalığının ilerleyişini nasıl yavaşlattığı bugüne kadar gizemini koruyordu. Colorado Üniversitesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*