Anasayfa / Bilgisayar / Wi-Fi Sinyallerini İşleyen Algoritma Duvarların Ötesini Gösterebiliyor

Wi-Fi Sinyallerini İşleyen Algoritma Duvarların Ötesini Gösterebiliyor

mit duvar içini görüntüleme

MIT’den araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde duvarların ötesinde bulunan kişiler görülebiliyor.  Özel bir algoritma sayesinde Wi-Fi sinyallerinin nesnelerin üzerinden yansıması kullanılarak,  duvarların öte tarafında bulunan kişiler izlenebiliyor. Sistem o kadar etkili ki, insanların nefes alıp almadığı bile anlaşılabiliyor. Ayrıca sistem sayesinde diğer odada düşen bir yaşlı izlenebiliyor ve müdahale edilebiliyor. Aynı  çizgi roman karakteri Superman’in duvarın içini görmesi gibi, kişilerden yansıyan radyo sinyallerindeki dalgalanmalar , duvarın ötesindeki izlemeyi kolaylaştırıyor.

Geliştirilen yazılım sayesinde parçalı Wi-Fi sinyalleri işlenerek , el, ayak kafa gibi uzuvlar basitçe belirlenebiliyor. Radyo frekanslarında gerçekleşen dalgalanmalar silüeti tayin etmeye, nefes alıp almadığını ya da düşüp düşmediğini göstermeye yarıyor. Sinyaller sayesinde üzerinde hiç bir takip cihazı olmayan şahıslar takip edilebiliyor. Bu sistemin özellikle rehin alma vakalarında faydalı olabileceği umuluyor.

MIT sistemin 2017 gibi piyasaya çıkabileceğini belirtiyor.

Kaynak : AP

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mühendisler Arılar Gibi Davranan Robot Arılar Programlıyor

Mühendisler aynı böcekler gibi hareket eden, sarı benzeri uçan robot böcekleri programlamayı başardı. Cornell Üniversitesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*