Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Mühendislik / Tesla Model X ve 32 Şaşırtıcı Özelliği- Video

Tesla Model X ve 32 Şaşırtıcı Özelliği- Video

 

Tesla son yıllarda adından en çok söz ettiren otomobil üreticilerinin başında geliyor. Hatta gerçekleştirdiği projeler devrim niteliğinde olduğundan diğer üreticiler de onu takip etmeye başladı. Bu videomuzda ,son günlerde adından sıkça söz ettiren martı kapılı(arka kapılar) ilk Tesla SUV’u Model X’den bahsedeceğiz.

Tesla Model X’de aile kullanımı için geliştirirken, teknoloji de çıtayı bir üst seviyeye taşıyor. Araçta kapılar otomatik açılıp kapanabilirken, oto pilot özelliği sayesinde sürüşü yardımcı oluyor. Araç akıllı telefon ile kolayca kontrol edilebiliyor. Çevre sensörleri sayesinde araç , otomatik şerit değiştirebiliyor ya da kapıları çizmeyecek şekilde açabiliyor. Arka koltukları elektrikli olduğundan ileri geri hareket ederek binme kolaylığı yaratıyor.  Ayrıca bu modelin SUV araçlar arasında en hızlı araç olacağı da (0-100km/s 3,2 s)  söylentiler arasında geliyor. Ayrıca aracın elektrikli olması da cabası.

modelx onsol

Ayrıca bu aracın önde 259 hp, arkada 532 hp’lik elektrik motoru olduğunu hatırlatmakta fayda var. Elektrik motorlarında tork yüksek olduğundan araçlar inanılmaz kalkışlar yapabiliyor.

Modeller

Özellik X 75D X 90D X P90D X P90D Ludicrous
Menzil 380km 413km 400km 400km
0-100km 6.2sn 4.8sn 3.8sn 3.2sn
Maks. Hız 220km 250km limitli 250km limitli 250km limitli

90 D için  40 derece sıcakta 528 km (100 km sabit) menzile sahip olabileceği belirtiliyor.

Kaynaklar: edmunds.com

http://teslaturk.com/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hava Durumundaki Dengesizliğin Nedeni Bulundu

21 Mayıs’ta Science dergisinde yayınlanan makaleye göre , havada bulunan jet akımlarının da kaldırabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.