Anasayfa / Yeni İcatlar / Terrafugia Uçan Araba İlk Kamu Uçuşunu Yaptı

Terrafugia Uçan Araba İlk Kamu Uçuşunu Yaptı

Uçan araba Terrafugia Oskosh Wisconsin (Amerika) ilk kamuya açık uçuşunu sergiledi. Terrafugia ekibi 20 dakikalık demonstrasyon uçuşu yaparak  hem arabanın nasıl uçtuğunu,hem de katlanan kanatlar sayesinde arabanın nasıl kullanıldığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi tarafından hafif spor uçak olarak adlandırılan uçan araba, aynı zaman yollarda yasal sayılacak. Teknik açıdan bu tam olarak bir araba değil aslında. Pilot/sürücü ve yanında bir yolcu ile hem havada hem de yerde giden bir uçak. Şirket uçan arabanın özellikle pilotlar için oldukça uygun olduğunu düşünüyor. Böylece pilotlar küçük bir hava sahasından havalanarak, havalimanlarına yani işlerine çabucak gidecekler. Türkiye’ de özellikle iş adamlarının ilgisini çekebilecek araba şimdiden oldukça ilgi çekmeyi başarıyor.

7 yıldır üzerinde çalışılan uçan arabanın uçuş testlerinde geçen yıl başlansa da bu yıl özellikle yol tutuşu arttırmak için bazı modifikasyonlara gidildi.

Şirket uçuş hakkında,  “ Terrafugia uçan araba bu yıl EAA AirVenture Oskosh Havaalanı’ nda bir rüyayı gerçekleştirdi. Araba havacılık topluluğu karşısında ilk şovunu sergiledi. Test pilotu ve Uçuş Test Koordinatörü ,  Phil Meteer tarafından uçurulan ve sürülen arabanın neler yapabileceği sergilenmiş oldu. 20 dakikalık şovda uçan arabanın manevra kabiliyeti , uçaktan arabaya dönüşü ve yolda gidişi gösterildi. “

TerraFugia Transition uçan arabanın fiyatı 279,000 dolar olarak belirtilirken, ilk sipariş tarihi henüz belirlenmedi. Videoda arabanın gösterisini görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/terrafugia-public-flight-demonstration/28701/

uçan araba-gerçek bilim

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017 Bursa Bilim Şenliği’nde Konsept Enerji Verimliliği Oldu

Bursa Bilim Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde …

Bir yorum geldi

  1. Torpido gözü yok bunun olmamış bu başka yapsınlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*