Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Astronomi / Sutter Mill Meteroitinde Organik Moleküller Keşfedildi

Sutter Mill Meteroitinde Organik Moleküller Keşfedildi

Arizona Eyalet Üniversitesi’ nden Kimya ve  Biyokimya Bölümü’ nden bilim insanı Sandra Pizzarello, Sutter Mill meteoriti daha önce hiçbir meteoritte rastlanmayan organik moleküller keşfetti.  Geçen sene Kaliforniya’ ya düşen göktaşı dünya dışı organik moeleküllerin varlığını gösteriyor. Sutter Mill göktaşındaki moleküller hayatın evrende ve dünyada kendiliğinden nasıl oluştuğuna dair bilgiler sağlayabileceğinden oldukça önem taşıyor.

Sutter Mill göktaşıyla ilgili araştırma bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences’ da yayınlandı .

Aslında Sutter Mill meteroiti  tesadüf olarak 1849 Altın Hücum adı verilen Kaliforniya’ da altın keşif alanında bulundu. Doppler hava radarıyla hızlı bir şekilde toplanan ilk meteorit olma özelliğini taşıyan göktaşı şimdiye kadar çok ilginç bulgular sergiledi.

” Meteoritlerin analizi her zaman bizi şaşırtıyor ve hayran bırakıyor.  Bu meteoritteki organikler ısıyla değişse de için de bir miktar biyo ve prebiyotik kimya barındırıyor. Güneş sistemindeki işleyiş, moleküllerin değişimine yol açarak polieter gibi eşsiz ve kompleks moleküllere yani prebiyotiklere neden olabiliyor,” diyor Pizzarello.

Pizzarello ve ekibi meteoritteki fragmanları hidrotermal olarak işleyerek, gaz kromatografisi kütle dedektörü sayesinde salınan maddelere bakabildi. Hidrotermal ortam dünyanın ilk zamanını taklit ederek( volkan ve krater oluşumu) oksijence zengin karışımları salabiliyor. Polieter gibi  gibi uzun zincirler bu testlerde açığa çıkıyor.

Bu organik maddelerin keşfiyle Dünya’ da göktaşlarından gelen moleküler evrim hakkında yeni keşiflerin yapılabilmesi söz konusu.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130910171440.htm

Araştırma Referansı :

  1. S. Pizzarello, S. K. Davidowski, G. P. Holland, L. B. Williams. Processing of meteoritic organic materials as a possible analog of early molecular evolution in planetary environmentsProceedings of the National Academy of Sciences, 2013; DOI: 10.1073/pnas.1309113110
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*