Anasayfa / Genel / SÜPERSONİK UÇAK TASARIMI NASA TARAFINDAN 100.000 DOLARLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

SÜPERSONİK UÇAK TASARIMI NASA TARAFINDAN 100.000 DOLARLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

supersonic-flying-wing-02

Dört köşeli ninja yıldızına benzeyen bu yıldız havada 90 derece dönerek, kolayca süpersonik moda geçebiliyor. Bu sıradışı “uçan kanat” konsepti NASA’ dan 100.000 dolar(Yaklaşık 180000 tl)  fon kazandırdı. NASA bu tasarımı hayata geçirerek, geleceğin yolcu jeti yapmayı düşünüyor.

Süpersonik, çift yönlü kanat fikri Miami Üniversitesi’nde Uzay Mühendisi Ge-Cheng Zha önderliğindeki ekip ve Florida Eyalet Üniversitesi işbirliğiyle ortaya kondu. Yakıt tasarruflu uçak aynı zamanda süpersonik hızlara çıkarken oluşan se patlamasını engelleyen bir tasarıma sahip. Böylece Concorde jetlerinin uçamadığı bölgelerde uçabilecek.

” Yeni bir uçak geliştirilerek,  çevreyle dost ve ekonomik olarak uygun süpersonik uçaklar yaparak, New York-Tokyo arasını 15 saatten 4 saate düşürmeyi hayal ediyoruz.” diyor Zha.

Uçağın  yön değiştirerek ses hızını aşabiliyor. Çift yönlü uçuş ile 1989′ da ilk geliştirilen kanat gövdeli  B-2 bombardıman uçağından sonra yeni bir devrim olacağa benziyor.

 

Kaynak: http://www.innovationnewsdaily.com/1568-supersonic-flying-wing-nasa.html

nasa-miami-supersonic-jet-sbidirfw

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldızlararası Yolculuk İçin Kendi Kendini Onaran Çip

Bugünün teknolojisiyle üretilecek normal bir uzay aracının en yakın yıldıza ulaşması 18,000 yıldan fazla sürer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*