Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Uzay-Zaman / SPACE X DRAGON KAPSÜLÜ UZAY İSTASYONUNA KENETLENDİ

SPACE X DRAGON KAPSÜLÜ UZAY İSTASYONUNA KENETLENDİ

3 Mart 2013′   de  Space X Dragon CRS-2 kapsülü  Uluslararası Uzay İstasyonu’ na (International Space Station -ISS ) kenetlendi. İnsansız kargo aracı Space X Dragon kapsülü uzay istasyonundaki (Keşif 34) Kumandan Kevin Ford ve Tom Mashburn tarafından robot kolla yakalanarak uzay istasyonuna kenetlenmesi sağlandı.

Kenetlenme bu sefer iki gün sürdü çünkü,  Dragon kapsülündeki dört iticiden üçünde bir problem oluştu.  Arızanın oksidize sistemindeki valfin sıkışmasından dolayı oluştuğu anlaşılınca, arıza hemen onarılarak kenetlenme bir gün gecikmeyle gerçekleşti.

Dragon kapsülü  CRS-2 görevi esnasında ve   ISS’ e üçüncü ziyaretinde, ikinci ticari kargosunu ulaştırmış oldu.  Yeniden kullanılabilir uzay gemisi astronotlara 1043 kg yiyecek ve 575 kg’ lık deney ekipmanı ulaştırdı . 25 Mart’ a kadar uzay istasyonuna kenetli kalacak kapsül , 1210 kg ağırlığında   bilimsel numune taşıyarak, Kaliforniya, Baja kıyılarına iniş yapacak.

NASA’ nın videosunda ISS tarafından Dragon CRS-2 kapsülünü görüyorsunuz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/dragon-crs-2-docked/26491/

Daha Önceki Geri Dönüş

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016’dan En Muhteşem 6 Bilimsel Keşif

Bu yıl her ne kadar ülkemiz açısından acı tecrübelerle dolu olsa da ; dünya durmuyor, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*