Çarşamba , Mart 1 2017
Anasayfa / Bilim / Sentetik Trombosit Yardımcıları İç Kanamayı Durdurabiliyor

Sentetik Trombosit Yardımcıları İç Kanamayı Durdurabiliyor

Amerikalı bilimadamları içi kanamayı durdurabilen nano parçacıklar keşfettiler. Nano parçacıklar damardan direk enjekte ediliyor ve vücudun doğal pıhtılaşma prosesini etkinleştiriyor. Kazalarda ve yaralanmalarda geçen sürede iç kanama engellenerek yaralılar hastaneye kadar yaşatılabilecek.

Amerikan Kimya Topluluğu (American Chemical Society) toplantısında konuşa Erin Lavik ekibinin Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi’nde merkezi sinir sisteminin tedavisi üzerinde çalışırken bu projeye başladığını belirtiyor. ” Hemorhajik inme üzerinde çalışırken kanamayı durdurarak inmeyi durdurabileceğimizi düşündük.” diyor.

Normalde donmuş trombosit veya biyoteknoloji türevi tekniklerle pıhtılaşma sağlanabiliyor fakat bu yöntemlerin komplikasyonları oldukça çok. Üretme ve depolama problemleri nedeniyle pahalı ve stabil değil.

Bu nedenle ekip nano parçacıkları poli etilen glikolle kaplayarak doğal pıhtılaşmayı stimüle ederek , kanamayı durdurdu. Bu şekilde bağışıklık sisteminden moleküller kurtularak, trombositleri aktive etti.

Bu basit peptitler sadece bir iki amino asit uzunluğunda ve herkesin vücudunda temelde biri bulunuyor trombositleri bağlayarak pıhtılaşmaya yardımcı olup, kanamayı durduruyor. Yaralanmış bölgeye bir kez ulaşınca pıhtıyla trombosit arasında bağ kurarak,normalde ölüme neden olabilecek kanamaları durduruyor.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde ana arterlerde olan kanamalar baz alındığında, nano parçacıklar olmadan farelerin yarısı 1 saat içinde ölürken, nano parçacıklar olduğundan farelerin % 80′ i hayatta kalıyor.Araştırmada en önemli problemin kanamanın olduğu bölgeye maddeyi ulaştırmak olduğu, halen çözülmesi gereken bazı problemler olduğu belirtiliyor.

Nano parçacıkların zehirli olmadığı ve vücuttan bir kaç gün içinde temizlendiği belirtiliyor. Araştırmanın geleceğinin parlak olduğu ve problemlerin çözülebileceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/08/synthetic-platelet-helpers-set-save-lives

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ink-Jet Yazıcıyla Esneyebilen Elektronik Ekran Üretildi

Michigan State Üniversitesi’nden araştırmacılar tümüyle mürekkepli yazıcı kullanarak ilk esneyebilir entegre devreyi geliştirmeyi başardılar. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*