Anasayfa / Bilim / Şeker Pili Lityum İyon Pilden Daha Güçlü ve Daha Çevreci Olacak

Şeker Pili Lityum İyon Pilden Daha Güçlü ve Daha Çevreci Olacak

Bugünün en iyi şarjlı piller bile eninde sonunda şarj yeteneklerini kaybediyor ve sonunda çevre için toksik(zehirli) oluyorlar. Buna rağmen yeni geliştirilen şarj edilebilir ve biyobozunur bir pil var. Hem yüksek enerji hem de maliyeti düşük olan bu yeni pil şekerden üretiliyor.

“Şeker doğada mevcut mükemmel bir enerji deposu. Bu nedenle şekerden enerji üretmenin doğal ve mantıklı olduğunu düşündük,” Virginia Tech’den Prof. Percival Zhang.

Zhang’ın bu şeker pili ilk deneysel pil olmamakla beraber , enerji yoğunluğunun diğerlerinden katlarca fazla olduğunu belirtiyor.

Aslında bu enzimatik bir yakıt hücresi, yakıt olarak nişastasının(polisakkaritlerden oluşan şeker zincirleri)  hidrolizi ile elde edilen maltodekstrin kullanıyor. Ayrıca anot pahalı olmayan enzimlerden üretilerek, normal pillerdeki platine göre daha ucuza geliyor.

Maltodekstrin havayla birleştiğinde, su ve elektrik üretiyor. Hidrojen yakıt hücrelerinin aksine, şeker pilleri yanıcı ve patlayıcı özelliğe sahip değil. Bu  nedenle hem daha ucuza hem daha güvenli bir enerji kaynağı oluyor.

Zhang  gelecekte pilleri biten kullanıcıların sadece şeker ekleyerek yeniden pillerini dolduran kullanıcılar hayal ettiğini belirtiyor. Bu aynı kartuşu biten yazıcıya mürekkep koymaya benzeyecek. Prof. Zhang 3 yıl içinde en küçük elektronik cihaza kadar pek çok cihazda bu teknolojinin kullanılabileceğini umuyor.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Şekerden pil üretme fikri oldukça ilginç olsa da, bugün kullandığımız şarjlı ya da şarjsız pillerin doğa için oldukça büyük risk teşkil ettiğini belirtmekte fayda var. Siz siz olun pilleri ve bataryaları çöpe atmayın, çünkü 1 kalem pil 1 metreküp toprağı kirletir. Artık pek çok teknoloji mağazasında ve duyarlı kurumlarda pil çöpleri var, lütfen biten pilleri toplayıp oralara götürün.

Kaynak: http://www.gizmag.com/sugar-battery/30543/

http://phys.org/news/2014-01-energy-dense-sugar-battery.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*