Anasayfa / Yeni İcatlar / HOVERTRAX SEGWAY’ İN YATAY OLANINA BENZİYOR

HOVERTRAX SEGWAY’ İN YATAY OLANINA BENZİYOR

Solowheel ve Hydroglider’ ın mucidi, yeni buluşunu “Hovertrax” olarak adlandırdı. Geleceğe dönüşteki hoverboard’ un aksine, Hovertrax sanki yatay bir Segway(ginger) gibi tasarlanmış. Segway’ e göre daha küçük ve eller serbest kullanılan bir ulaşım aracına benziyor. Ayrıca hem taşınması ve kullanımı daha kolay.

Hovertrax 4 kg ‘ lık ağırlığıyla bir kaykay hafifliğinde. Hovertrax solowheel ‘ in aksine her yaştan insanın kullanılabileceği kadar kolay tasarlanmış. İki tekerde de ayrı elektrik motor, gyro sensör ve accelerometre yerleştirilmiş. Motorları ise ayağınızın topuğuyla ya da burnuyla kontrol ediyorsunuz.  Tek bir ayağınızın hareketiyle kolayca dönebilir spin atabilirsiniz.

Kulağa çok basit gelse de denge ve manevra için biraz yetenek gerekeceği kesin. Aracın otomatik dengeleme karakteristikleri sürücüyü dengede tutmaya yarasa da , ayakların sürekli çarpık durması kullanım zorluğu yaratabilir.

Hovertrax 8 km hıza çıkabiliyor ve 30 dakika süresince çalışabiliyor. Aracın lityum iyon pili bir saatte normal prizden şarj olabiliyor.

Mucit geliştirme için Kickstarter’ dan fon alıyor.Kickstarter’ dan 40 sponsor bulan firma, 40000 dolar fona ulaştığında üretime geçecek.  Minimum ön sipariş fiyatının 695 dolardan başlayacağı belirtiliyor.

Hovertrax şimdilik sınırlı sayıda üretildi.  Mucit aletin düz zeminde ilerlemek için en iyi yol olduğunu , 15 derecelik eğime kadar tırmanabileceğini belirtiyor. Aracın hızı 8 km olduğundan pek heyecan verici gözükmüyor. 700 dolar bu alete verene kadar daha ucuza bir elektrikli kaykay veya iyisinden bir bisiklet almak daha mantıklı gözüküyor.

Kaynak :

http://www.gizmag.com/hovertrax-urban-mobility/27368/

http://www.kickstarter.com/projects/687658339/hovertrax?ref=live

 

hovertrax parçaları -gerçekbilim

 

hovertrax yönlenme-gerçekbilim

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017 Bursa Bilim Şenliği’nde Konsept Enerji Verimliliği Oldu

Bursa Bilim Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*