Anasayfa / Teknoloji Haber / SAMSUNG 2014′ DE ESNEK OLED EKRANLI CİHAZLARI ” YOUM” PİYASAYA SÜRECEK

SAMSUNG 2014′ DE ESNEK OLED EKRANLI CİHAZLARI ” YOUM” PİYASAYA SÜRECEK


Güney Koreli dev şirket Samsung kitle üretimini cam panellerden esnek OLED plastik panellere kaydırarak, daha hafif, bükülebilir ve kırılmaz ekranlar üretmek için başı çekmeyi planlıyor. Samsung en son geçen seneki fuarlarda esnek OLED (flexible OLED) ekranlarla gövde gösterisi yapmıştı. Samsung OLED teknolojisi için büyük yatırım yaptığını ifade ederek, bu teknolojinin geleceğin teknolojisi olduğuna inandığını belirtiyor. YOUM adı verdiği ve geleceğin teknolojisi Esnek OLED CES 2013 ‘ te tanıtıldı. Akıllı ekranlar olarak tanıttığı ekranlar gelecekteki Samsung Galaxy 4 ya da 5 olabilir.

OLED teknolojisi son birkaç senedir Samsung’ u ileri düzey mobil cihazlarında kullanılmaktaydı. Bunların içinde Galaxy 2, Galaxy 3 , Galaxy Tab, Galaxy Note 1-2 en bilinen cihazlar arasında. OLED yani organik ışık yayan diotlar, LCD panellere göre ekstradan bir arka plan ışığına ihtiyaç duymadığından, esnemeyi engelleyen panel ışıklarının kullanımına gerek duymuyor.

Samsung’ un ekran üretim departmanı Samsung Display Co., firmasının esneyebilen yani flexible ekranları gelecek yılın ilk yarısında sunmayı planlıyor. Yani 2014’ de esnek oled ekranlı Samsung Galaxy ya da Youm serisini görebileceğiz.

Samsung esnek OLED ekranları akıllı telefonlar ve televizyon sistemlerinde kullanacağını belirterek, CES 2013 fuarında kavisli ya da eğimli OLED TV ’lerle göstermişti.

OLED’ ler çok ince olduğundan plastik folyo ya da metal folyoya  eklenerek esnek ve dayanıklı üretilebiliyorlar. Ayrıca cam yerine bu malzemeleri kullanmak dayanıklığı arttırıyor ve OLED’lerin parlaklığı daha fazla.

Ayrıca esnek OLED teknolojileri için çalışan tek firma Samsung değil, LG ve Sony’ de bu konuda araştırmalarını sürdürüyor. Sony en son 2010’ da 4,1 inç esnek oled ekran tanıtmıştı. Ayrıca en büyük ilaç firmalarından biri olan Merck’ de OLED üretim tesislerine sahip.

Protiplerin Sunumunun Olduğu Video 

 

 

Kaynak : http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324556304578116392091283994.html

Samsung-OLED-Flexible-2-728x483Esnek OLED Samsung Win 8

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldızlararası Yolculuk İçin Kendi Kendini Onaran Çip

Bugünün teknolojisiyle üretilecek normal bir uzay aracının en yakın yıldıza ulaşması 18,000 yıldan fazla sürer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*