Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / SAMSUNG 5G MOBİL İLETİŞİM TEKNOLOJİSİYLE ÇIĞIR AÇACAK

SAMSUNG 5G MOBİL İLETİŞİM TEKNOLOJİSİYLE ÇIĞIR AÇACAK

5G-gerçek bilim

3G, 4G , LTE derken; Samsung  5G mobil iletişimi geliştirdiğini ve bunun mobil iletişimde inanılmaz bir internet hızına ulaşacağını belirtti. Samsung 5G yeni nesil mobil iletişim ağlarıyla sayesinde saniyede onlarca gigabit veri aktarabileceğini belirtiyor. Bu hız 100 mb/s hız sağlayan Amerika’ daki en hızlı mobil iletişim hızı standartı LTE’ ye göre yüzlerce kat daha hızlı.

Samsung Electronics’ in geliştirdiği adaptif trasceiver ile 2 km’ lik alan içinde milimetrelik dalga boyunda 1.056 Gbit/s ‘lik hız elde ediliyor. Çok yüksek frekans dalga boyunda olan milimetre bandı normalde yağmur ve atmosfer olaylarından dolayı kullanılamıyor.

Normalde 28 GHz olan dalga boyunun dışında çalışan,  Samsung ‘un teknolojisi 30-300 GHz bölgesinde bulunuyor. Bu frekanslarda elektromanyetik radyasyonun dalga boyu 1 ila 10 mm arasında değişiyor. Bu nedenle milimetre bandı adı verilen bu bant, devrimsel telekomünikasyon teknolojisini barındıracak.

Samsung’ un belirttiğine göre 64 antenli transceiver, 1056 Gbit/s hız aktarabiliyor. Bunun manası saniyede 105,6 gb veri indirebilme kapasitesi demek.  Bu sayede 3D filmler, oyunlar, ultra HD videolar ve de uzak medikal servisler kullanılabilecek. Yani cep telefonunuzda inanılmaz filmler, videolar izleyebilecek ve buna duraksama olmadan ulaşabileceksiniz.

5G teknolojisi 2020 civarında Avrupa komisyonunun onayıyla ticarileşecek ve yaygınlaşacak. 5G mobil iletişimin geleceği olacak.

Geçen sene yapılan bir hız testinde Amerika’ daki 4G hızının Türkiye’ deki 3G hızından düşük olduğu belirtilmişti. Fakat Amerika’ da özellikle artık LTE adı verilen yüksek hızlı internet sayesinde mobil cihazlardan 100 mbit/s hız elde ediliyor.  Bu da testlerde gösterilen 12-13 mbit hızlardan oldukça yüksek olsa gerek. LTE iPhone 5 gibi telefonlarda ilk kullanılmaya başlamıştı.

 

Kaynak :  http://www.gizmag.com/samsung-5g/27480/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*