Anasayfa / Doğa / Sakar Böcekler Uçan Zeki Robota Özenecek

Sakar Böcekler Uçan Zeki Robota Özenecek

airburr-robot-indoors-02

Çoğu uçan robot büyük helikopterler ve uçaklar gibi sert çarpışmalara ve felaket senaryoları gibi ortamlarda risk alamaz. Fakat bu İsveçli robot farklı bir yaklaşım izleyerek uçan böceklerde olduğu gibi, duvarlara çarptığında veya diğer çarpmalarda çevresindeki ortamı öğrenerek bu çarpmalardan kurtulabiliyor.

Bu fikir sayesinde AirBurr robot klostrofobik ortamlarda kolayca ilerleyebiliyor, kapalı ortamda harap olmuş ortamlarda yönlendirilebiliyor. Bunu da  ilave sensörler veya çarpışmalardan kaçınmak için karmaşık yazılımlar “brains” olmadan rahatça yapabilir. . Bu da robotun çok hızlı hareket ederek afet sonralarında, nükleer erimelerde veya benzeri senaryolarda arama kurtarma operasyonlarda kullanılmasını mümkün kılıyor.

İsveçli Araştırmacılar 2012 Uluslarası Kompleks Medikal Mühendislik Konferansı’ nda yayınladıkları raporda ; “Bu yeni robot örneğiyle robotlar artık laboratuar ortamlardan çıkıp, inşa edilmemiş ve darmadağın ortamlarda ilerleyebilecek.” olarak konuştular.

AirBurr robot yere düştüğünde yeniden ayağa kalkabiliyor.

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ‘deki İsveçli Araştırmacılar  AirBurr robotu test ederken, robot mermi şeklindeki karbon fiber kafesin içinden elektronik bağırsakları içinden sarkan bir insansız hava aracına benziyor. Oldukça hafif, esnek kafes  robotun rotorlarını ve elektronik parçalarını korurken, duvarlara ve camlara çarpmalardan kurtulan bir böceğin mimiklerini andırıyor.

Robotun içine katlanmış halde duran dört karbon fiber ayağı, çarpışmalarda veya düşerken uzayarak robotu tekrardan ayağa kalkmasına yardımcı oluyor.

AirBurr çevredeki şeylere dokunma kabiliyeti sayesinde , GPS sinyali olmayan yerlerde bile kolaylıkla yeraltında ve yer üstünde kullanılabilir.  Bu tarzda ucuz yollu robotlar yapılarak, gerçek dünyada kullanılan robotların artık dünyamızda kullanımının önü açılabilir.


Kaynak : http://www.innovationnewsdaily.com/1280-clumsy-insects-flying-robot.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*