Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Yeni İcatlar / SAGİTA SHERPA MODELİYLE ULTRA HAFİF SICAK HAVA TÜRBİNLİ HELİKOPTER ÜRETECEK

SAGİTA SHERPA MODELİYLE ULTRA HAFİF SICAK HAVA TÜRBİNLİ HELİKOPTER ÜRETECEK

Bu yıl Paris Havacılık Şov’undaki en ilgi çeken firmalardan biri herhalde Belçikalı Sagita firması tarafından üretilen basit , verimli ve daha güvenli olduğu belirtilen Sherpa adı verilen helikopter. Helikopterin rotorları doğrudan helikopterin güç istasyonundan gelen sıcak hava ve dumandan güç alan türbinlerle çalışıyor. Sagita’ nın iddiasına göre bu tasarım sayesinde helikopteri normal kuyruk rotorlu bir helikopterden %  85 daha verimli yapıyor.

Sherpa’ da doğrudan rotorları sürmek yerine, Sherpa’ nın motoru helikopterin arkasındaki hava girişindeki kompresöre güç veriyor. Kompresör yanmayı desteklemek için motora havanın bir kısmını taşıyarak, Sherpa’ nın soğutma sisteminden aldığı egzos gazının ısısıyla karıştırıarak havayı 100 dereceye kadar ısıtmak için kullanıyor. Sıkıştırılan sıcak hava iki türbinden geçerek doğrudan Sherpa’ nı iki contra-rotating rotorunu çalıştırıyor.

Sagita ek soğutmanın gerekmediğini ve bu nedenle hareketli parçaları azaltarak bakım azalttıklarını belirtiyor.

İki koltuklu helikopter kurşuna benziyor ve hava emişi için bir kompresöre ihtiyaç duyuyor. Kokpit 1,45 metre genişliğinde ve 1,26 metre yüksekliğinde. Uzunluk ise burundan kuyruğa rotorlar hariç 4,8 metre civarında.

 

Sherpa 1:1 boyutta bir prototipi Paris’ teki fuarda sergiledi. Sagita’ nın bildirdiğine göre helikopter 260 kg ağırlıkta, ek olarak 171 kg ile havalanabiliyor. Helikopterin 158 km/ h hıza sahip olduğu ve menzilinin 400 km olduğu teorik açıdan hesaplandı. Uçuş süresi ise 3 saat ve uçuş yüksekliği 2000 m olarak belirlendi.

Helikopterin hedeflenen satış fiyatı 150,000 euro civarında olacak.

Henüz çalışan bir prototip üretilmedi. Sagita 1:5 model helikopterin şimdilik bunu kanıtlandığını belirtiliyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/sagita-sherpa-helicopter/27962/

sagita-sherpa hava türbinli helikopter sagita-sherpa-2 sagita-sherpa

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bioo Telefonunuzu ,Saksıdaki Bitkinizin Fotosentez Enerjisiyle Şarj Ediyor

Saksınızdaki çiçeğiniz fotosentezle enerjisini elde ediyor, peki bu enerjiyle telefonunuzu şarj edebilseydiniz çok havalı olmaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*