Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Videobilim / SABUN KÖPÜĞÜ BİLİMİ

SABUN KÖPÜĞÜ BİLİMİ

Sanatçı sabun köpüklerini ferro akışkan sıvılarla harmanlayarak esrarengiz bir boyut yaratıyor. Demir içeren ferro akışkanlar ve köpük bileşenleri bir araya gelince ilginç şekiller ortaya çıkıyor.Görünmez kılcal kuvvetler ve magnetizma sayesinde oldukça enteresan enstantaneler yakalamış. Sabun köpüğünün dairesel küreler şeklinde şişip, küçülmesi oldukça enteresan gelse de tümüyle bilimsel .

Sabun köpüğünün harcadığı enerji yüzeyiyle orantılıdır. Köpük en az enerji harcayacağı şekli almak ister. Bu aslında yüzey gerilimleri ve kuvvetleriyle de alakalı. Küre şekli en az kuvvetin harcandığı form.

Bunun için yüzeyinin mümkün olduğunca küçük olması gerekir. Bu durumda da alacağı en uygun şekil küre olacaktır.

 

Compressed 01 from Kim Pimmel on Vimeo.

Sanatçı bu enstantaneleri çekerken, makro lensler ve tekrar yöntemini kullanıyor. Fotoğraf makinesi Nikon D 90

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nükleer Atıklar Elmas Pillere Dönüştürülecek

Nükleer atıklarla ilgili en büyük problem neyin değerli , neyin atık olduğunu bilememektir. İşte bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*