Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mekatronik / ROBOT UÇAK X-47B UÇAK GEMİSİNE BAŞARIYLA İNİŞ YAPTI

ROBOT UÇAK X-47B UÇAK GEMİSİNE BAŞARIYLA İNİŞ YAPTI

Amerikan ordusunun yıllardır geliştirdiği insansız savaş uçağı X-47B dün uçak gemisine ilk kez iniş yaparak tarih kitaplarına geçti. Robot savaş uçağı X-47B 35 dakikalık uçuşunun sonunda Virginia kıyılarındaki George H.W. Bush uçak gemisindeki halatı yakalayarak inişi gerçekleştirdi. 145 knot (268 km/s) saat hızla pistteki kancayı yakalayarak, 107 metrede durdu.

Bu testi gerçekleştirmek için Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Boeing 10 yıl boyunca çalışarak sonunda inişi gerçekleştirdi. Daha öncesinde de X-47B Aralık ve Mayıs aylarında katapult kalkışı gerçekleştirmişti.

“ 50 yıldan beri kullandığımız bu iniş teknolojisi sayesinde bugün insansız hava araçlarından oluşan bir orduyu yönetebilmemiz gerçekten büyüleyici. Saatlerce ekip çalışmamızın eseri olan bu robot uçağın verilen görevleri tamamlayabileceğinden  hiç şüphem yoktu, ” diyor Deniz Kuvvetleri’ nden yüzbaşı Jaime Engdahl.

X-47B ‘ nin ilk başarılı inişinden sonra, uçak tekrar yollanarak başarılı bir iniş yapması sağlandı.  2014’ de havada yakıt ikmali testlerine girecek uçak tümüyle otomatik ve pilota ihtiyaç duymuyor. Bütçe kesintileri nedeniyle 2014’ ün sonuna sarkabilecek otomatik yakıt ikmali denemeleri şimdilik insan kontrollü olarak denenecek.

Yakın bir gelecekte savaş meydanlarında robotları daha sık görmeye başlayacağımız  kesin. Tabi bunun ne kadar tehlikeli ve şiddetli olabileceğini düşünmek işten bile değil.

Kaynak : http://www.navy.mil/submit/display.asp?story_id=75298

Daha önceki uçuşu için : http://www.gercekbilim.com/robot-ucak-kendi-kendine-ucabiliyor/

x-47 b başarılı iniş-gerçek bilim

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*