Anasayfa / Bilim / Robot Uçak GPS Olmadan Uçabiliyor

Robot Uçak GPS Olmadan Uçabiliyor

Yeni yapılan program algoritması sayesinde, robot uçak engelleri GPS olmadan aşabiliyor.

Onlarca yıldır akademisyenler ve endüstri  araştırmacıları otomatik uçan helikopter algoritmaları üzerinde çalışıyordu. Robot helikopterler insan kontrolü olmadan uçabiliyordu. Bu türden helikopterler için pek çok yarışma düzenleniyor. Bunlardan biri de AUVSI(Association for Unmanned Vehicle Systems International) adlı uluslarası otomatik araç sistemleri üzerine düzenlenen yarışmalar. Son iki yarışma GPS olmadan, iç ortam navigasyonu kullanan araçlarla ilgiliydi.

MIT(Massachusetts Institute of Technology) Robust Robotik Grubu AUVSI yarışmasını iç ortam navigasyonu(GPS’siz) alanında kazandı. Yarışmayı ise programlaması oldukça zor olan GPS kullanmayan robot uçaklarıyla kazandılar. 2011 Uluslarası Robot ve Otomasyon Konferansında (ICRA), tanıttıkları algoritma uçağın yörüngesini hesaplıyordu. Aynı konferansta 2012′ de ise algoritmanın  yerleşim, fiziksel oryantasyon, hız ve hızlanmayı nasıl yapabileceklerini sundular. MIT’ nin kapalı garjında robot uçağın uçuş testleri başarıyla tamamlandı. MIT böylece yine bir ilk gerçekleştirmiş oldu.

http://web.mit.edu/newsoffice/2012/autonomous-robotic-plane-flies-indoors-0810.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*