Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Mekatronik / ROBOT KURPİYER İLE BLACK JACK- 21 OYNATIYOR

ROBOT KURPİYER İLE BLACK JACK- 21 OYNATIYOR

Geçenlerde Chicago Automate 2013 (Chicago Otomat 2013) Fuarı’ nda, Yaskawa Motoman firması 3 kişilik yirmi bir  (blackjack) oyunu oynatan SDA10F robot kurpiyeriyle şov yaptı. İki kollu kurpiyer iskambil kağıtlarını dağıtmakla kalmıyor aynı zamanda, kağıtları okuyarak 21’i  kuralına göre oynatıyor. Robot gerçek bir el hüneri sergileyerek, şova gelenlerin ağızlarını açık bıraktı.

Yaskawa Motoman sektöründe lider bir otomasyon firması. Şirket 175 farklı robotu ve çeyrek milyonu aşan robotuyla sektöründe bir dev. Ayrıca bu tarz şovlarla ne kadar eğlenceli bir firma olduğunu gösteriyor. Yaskawa, yıllardır bu robot 21 dağıtıcısını geliştirmek için, pek çok farklı robot ve yazılımı kullanarak robota pek çok özellik kattı.

Robot kurpiyer, iki kolun dönen bir gövdeye bağlı olduğu yarı antropomorfik ( insan benzeri) bir platforma sahip. Her kol 10 kg kaldırabiliyor ve 7 farklı dönen eksenine sahip. Saniyeni yarısı gibi kısa bir sürede dönebiliyor. Böylece SDA 10F robot kurpiyer normla bir insandan çok daha hızlı ve esnek bir şekilde çalışabiliyor.

Videoda gördüğünüz gibi robot bir elinden diğer eline kartları geçirerek yüzlerini çevirmek zorunda. İşte bunu yaparken robotun gövdesi 360 derece döndüğünden tuhaf görünebiliyor. Fakat her şey oldukça iyi çalışarak robot herkese düzgün bir şekilde kartları karıp ,dağıtabiliyor.

MotoSight2D 640*480’lik VGA kamerası sayesinde robot kurpiyer yüzeydeki cisimleri ve hareketleri algılayabiliyor.

Robot kurpiyer şimdilik testi geçmiş gözükse de gelecekte normal kurpiyerlerin yerini alması için fiyat-performans oranının insan kurpiyerlere yakın olması gerek. Videoda robot kurpiyerin marifetlerini göreceksiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/motoman-robot-blackjack-dealer-automate-2013/26425/

motoman-robot-blackjack-dealer-automate-2013-0

motoman-robot-blackjack-dealer-automate-2013-2  motoman-robot-blackjack-dealer-automate-2013-1

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bioo Telefonunuzu ,Saksıdaki Bitkinizin Fotosentez Enerjisiyle Şarj Ediyor

Saksınızdaki çiçeğiniz fotosentezle enerjisini elde ediyor, peki bu enerjiyle telefonunuzu şarj edebilseydiniz çok havalı olmaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*