Perşembe , Kasım 23 2017
Anasayfa / Mekatronik / Robot Hamam Böceği 1,5 Metre Zıplayabiliyor

Robot Hamam Böceği 1,5 Metre Zıplayabiliyor

jumproach-zıplayan robot

Robot böcek evrimi devam ediyor. Robot hamam böceğinin bir şeylere tırmandırmak oldukça zor bir iş. Bu nedenle Seul National Üniversitesi ile Berkeley Kaliforniya Üniversitesi iş birliği yaparak , sıçrayarak engellerin üzerinde geçebilen bir robot geliştirmek için bir araya geldi. Stockholm’da bu ay gerçekleştirilen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansında JumpRoACH (zıplayan hamam böceği) adı verilen robot böcek tanıtıldı.

JumpRoACH adı verilen robot 152 cm’den biraz daha yükseğe sıçrayabiliyor ki, 60 gramlık bu robotun bu kadar yükseğe sıçrayabilmesi gerçekten etkileyici. Dash Robotics ‘in ana gövdesini kullanan robot, 8 lateks bant ve elmas şeklinde iki eklemden oluşan bir mekanizma kullanıyor.

Robot engelin üzerinde atladıktan sonra tekrar kabuğunu düzelterek yeniden zıplamaya hazır hale geliyor. Robot kanatlarını açarak, zıplamalar esnasında süzülebiliyor. Robotun zıplama mekanizması belki daha büyük robotlara da uygulanabilir.

Kaynak : http://www.popsci.com/robot-roach-can-jump-to-great-heights?src=SOC&dom=tw

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012’de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim’deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ESO Teleskopları Kütleçekimsel Dalga Kaynağından Gelen İlk Işığı Gözledi

ESO’nun Şili’de bulunan teleskopları ilk kez bir kütleçekimsel dalga kaynağının görünür ışıktaki karşılığını tespit etti. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*