Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Tıp ve Sağlık / PoNS ALETİ İLE PARKİNSON, MS, İNME VE BEYİN TRAVMALARI İYİLEŞTİRİLEBİLECEK

PoNS ALETİ İLE PARKİNSON, MS, İNME VE BEYİN TRAVMALARI İYİLEŞTİRİLEBİLECEK

Wisconsin-Madison Üniversitesi’ nden bilim adamları, inmelerde, beyin travmalarında, Parkinson ve MS (Multipl Skleroz ) hastalıklarının tedavisi için PoNS adlı bir cihaz geliştirdiler. Amerika Askeri Tıp Araştırmaları ve Malzeme Kumanda Merkezi’ nden araştırmacılar ise hastanın parmağına bağlayarak beyni stimüle etmesi için çalışıyor.

Pille çalışan bir kontrol ünitesine sahip PoNS, ağıza yerleştirilen düz bir elektrotla  dile karşı yerleştiriliyor. 20 ila 30 dakika arası süren seansta hastaya yeteneğini aşan fiziksel ve bilişsel egzersizler yaptırılıyor.

Bütün egzersizlerde PoNS’ da aktif olan spesifik  elektrot şablonları kullanılarak, dildeki her sinir hücresini stimüle  ediliyor. Bu stimülasyon prosesiyle beyindeki non-invasif nöron modülasyonu (CN-NiNM) sağlanıyor.

Spesifik aktiviteler yapılarak; dilde spesifikleşmiş nöron ağları ilişkilendiriliyor ve böylece beyin yeni nöral ağları öğreniyor. Bu sayede beyin yeniden dengesini kuruyor. Zamanla beyinin organizasyon kabiliyeti artıyor ve yeniden mental fonksiyonun kazanmaya başlıyor. Böylece hasta yeniden kontrolü ele geçiriyor.

Nebraska Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada multipl sklerosisli test sübjelerine PoNS cihazıyla 8 hafta boyunca terapi uygulandı. Tedavi sonucunda vücut duruşunda % 50 gelişme, yürüme kabiliyetinde % 55 gelişme gözlenirken MS ‘ de % 48 ve yorulmada % 30 azalma gözlendi.

Son olarak çalışmaya Amerika ordusu da çalışmalara katıldı. Ordu teknolojiyi ticarileştirmek ve beyin hasarlı askerleri iyileştirmek istiyor. Yakında projenin FDA( Yiyecek ve İlaç Dairesi Amerika) onayını alması bekleniyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/pons-tongue-brain-injuries/26408/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*