Anasayfa / Bilim / SİGARA PASİF İÇİCİLERİN HAFIZASINA ZARAR VERİYOR

SİGARA PASİF İÇİCİLERİN HAFIZASINA ZARAR VERİYOR

Northumbria Üniversitesi’ nde yapılan araştırmaya göre sigara içmedikleri halde sigara içilen ortamda bulunan veya sigara içenlerle birlikte yaşayanlarda, hafıza hasarı tespit edildi.

Bulgular Addiction jurnalinde yayınlandı. Araştırma, pasif içiciler ve hergün yaşadıkları hafız kayıpları  arasındaki ilişkinin keşfedilmesine dayanıyor. Dr. Tom Heffernan ve Dr Terence O’Neil, Uyuşturucu ve Alkol Araştırma grubunda  çalışan araştırmacılar işbirliği yaparak ve iki ayrı sigara içmeyen grup üzerinde araştırma yaptılar. Bir grup pasif içici, diğer grupsa hiç sigara içilen  ortamda bulunmuyor.

Pasif içiciler sigara içmedikleri halde sigara alanı gibi alanlarda bulunuyor ve haftada ortalama 25 saat sigara dumanına maruz kalıyor yani , ömür boyu dört buçuk yıl sigara dumanına maruz kalıyor. Bu insan 75 yıl ortalama insan ömrünün yaklaşık % 6′ sına denk geliyor.

Üç ayrı gruba ayrılan sübjeler, zaman tabanlı hafıza(belli bir süreden sonra hatırlama)  ve olay tabanlı hafıza (hafızanın gelecek aktivitesi ve kararları test ediliyor) olarak test edildi.

Araştırmacıların bulguları ise oldukça ilginç, pasif içiciler ,sigara içilen ortamda olmayan ve sigara içmeyenlere göre hafıza testlerinde % 20’ den fazla unutkanlık yaşadılar. Ayrıca sigara tiryakileri ise hiç sigara içmeyenlere göre % 30’ dan fazla unutkanlık yaşadılar.

Dr. Hefferman dediğinen göre; “  Dünya Sağlık Örgütü’ ne göre pasif içiciler hiç sigara içmeseler de sigara dumanından ciddi şekilde etkileniyorlar. Elde ettiğimiz veriler ışığında pasif içicilerin dumandan biinçsizce etkilendiğini gösteriyor.Umuyoruz elde ettiğimiz veriler , pasif içiciliğin etkileri üzerine olan diğer çalışmalara destekler.” diyor.

Böylece sigaranın çevredeki sigara içmeyen insanlara olan zararının sanıldığından daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120911091340.htm

Jurnal Referans :

  1. T.M. Heffernan, T.S. O’Neill. Exposure to second-hand smoke damages everyday prospective memory.Addiction, 2012; DOI: 10.1111/j.1360-0443.2012.04056.x
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*