Anasayfa / Videobilim / Paletli Arazi Kaykayı Ungoverned 1 Engel Tanımıyor

Paletli Arazi Kaykayı Ungoverned 1 Engel Tanımıyor

inanılmaz paletli arazi kaykayı ungoverned-1

Eskilerden kaykay kaymak, karada sörf yapmak gibi düşünülürdü. Zaten Kaliforniyalı sörfçülerin bu bir eğlence aracı.  Daha öncesinde pek çok motorlu kaykay tasarlansa da bunların çoğu arazide bu kadar başarılı değil. Scarpar Powerboard adlı bu kaykayın ilk prototipi 2009’da üretildi. İşte bu kaykayın mucidi Dan Baldwin dağ,taş kar tanımayan ve “Ungoverned” adlı her arazide gidebilen (all-terrain) bir kaykay ya da diğer tabirle board icat etti.

Sanki bir tank ya da buldozeri andıran paletleriyle ve dört zamanlı motoruyla Ungoverned 1 prototipi ekstrem spor meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. Baldwin kaykay piyasaya sürüldüğünde elektrikli motor opsiyonu olabileceğini belirtiyor.

139 cm uzunluğunda ve 36 cm genişliğinde olan  olan board yerden 14 cm yukarda duruyor. 49 kg ağırlığa sahip paletli kaykay, kar motoruna oranla oldukça hafif . Ayrıca 65 kg eski prototipe oranla 16 kg daha hafif.

Kaykay her türlü arazide kayalarda, çamurda ve kumda kusursuzca gitmek için tasarlanmış. Yakın zamanda kar denemelerini başlaması planlanıyor. El kontrol cihazıyla kontrol edilen kaykayın maksimum hızı henüz belirlenmemiş. Videoda oldukça hızlı olduğunu gördüğümüz kaykay bence işe yarar bir buluş. Fakat Türkiye gibi çoğu insanın kuralları hiçe saydığı bir ülkede ancak arazide kullanılabilecek bir araç gibi geldi bana.

Aslında Ungoverned 1 Geleceğe Dönüş 2’ deki canavar kaykaya da benziyor. O da motorlu ve hızlı bir aletti. Tabi ki bu uçmuyor. Avustralyalı Scarpar Pty Ltd. ‘ nin kurulmasıyla yakında üretilecek bu arazi kaykayı Türkiye’ ye gelir mi bilinmez ama oldukça eğlenceli bir alete benziyor. Ungoverned 1 arazi kaykayı muhtemelen gelecek yıl piyasaya sürülür.

Kaynak : http://www.gizmag.com/ungoverned-powered-all-terrain-skateboard/29574/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*