Anasayfa / Paleontoloji / Ördek Gagalı Dinozor Edmontosauraus’un Horozlar Gibi İbiği Vardı

Ördek Gagalı Dinozor Edmontosauraus’un Horozlar Gibi İbiği Vardı

Nadir, mumyalanmış ördek gagalı dinozor  Edmontosauraus’un,  12 Aralık’ta Current Biology dergisinde yayınlanan yeni makalesinde dinozorun aynı horoz ibiğine benzer bir ibiğe sahip olduğu açığa çıktı.

65 ila 75 milyon yıl önce Kuzey Amerika’ da en yaygın dinozor türü olarak bilinen bu nazik devler 12 metre uzunluğa (yaklaşık 4 katlı bina yüksekliğinde) erişebilen ,  bugün doğada gördüğümüz kanguru veya geyik benzeri hayvanların doğada oynadığı rolü üstleniyordu. Fakat bugüne kadar kimse bu hayvanlar horozların ibiğine  benzer kafaların etli bir parça taşındıklarını düşünmemişti.

“Bugüne kadar bu dinozorların kafalarında böyle yumuşak bir gösteriş yapısının bulunduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Fakat yeni bulgular bu çok iyi bilinen dinozor türü hakkında bilinenleri değiştirdi. Böylece kafa yapılarının evrimi hakkında yorum yapabileceğiz. Ayrıca benzer kafa yapısına sahip diğer dinozorlarda belki ibik benzeri yapılar olabilir,” diyor Avustralya New England Üniversitesi’ nden Phil Bell.

Bu dinozor fosili Kanada Alberta batı merkezi Grande Prairie ‘ de bulundu. Bell ve Federico Fanti (İtalya Bologna Üniversitesi) bu mumya benzeri numunenin derisinde özel bir şeyler olduğunu düşündü.

Bir filin hortumu veay horozun ibiği asla fosilleşmez çünkü bunların kemiği yoktur.

Yinen de bu parçanın dişileri etkilemek için olduğunu söylemenin halen zor olduğu belirtiliyor. Bu çalışma halen bir başlangıç olduğundan , geriye çok iş kalıyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131212123315.htm

Referans :

  1. Phil R. Bell, Federico Fanti, Philip J. Currie, Victoria M. Arbour. A Mummified Duck-Billed Dinosaur with a Soft-Tissue Cock’s CombCurrent Biology, 2013; DOI:10.1016/j.cub.2013.11.008
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arjantin’de En Büyük Jura Dönemi Alan Bulundu

Arjantinden paleontologlar, büyük Jura dönemine ait fosillerin bulunduğu dev bir alan keşfettiklerini duyurdular. Patagonya’da 60,000 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*