Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / OnStar Acil Yardım Sistemi Sayesinde Arabanız ve Siz Güvendesiniz

OnStar Acil Yardım Sistemi Sayesinde Arabanız ve Siz Güvendesiniz

Amerika’ da son yıllarda kullanılan bir teknoloji olmakla beraber, gerçekten güvenlik ve ilk yardım açısından çığır açıyor. OnStar adı verilen teknoloji pek çok GM(General Motors) otomobilinde mevcut ve sürücülere 7/24 acil yardım desteği veren bir teknoloji. Örneğin bu teknoloji sayesinde bütün yolları köşe bucak öğrenebiliyorsunuz, eşiniz dostunuzla konuşabiliyor hatta aracınızın servise götürmeniz gerektiğini bile belirtebiliyor. Tabi asıl önemli özelliği kaza yaptığınızda, arabanız çalındığında ya da ölüm kalım meselesi olduğunda sisteme bağlandığınız anda aracınızın on anki durumu polise, itfaiyeye veya herhangi bir özel servise belirtilerek sizin o an düştüğünüz durumdan kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Aracınız çalınırsa telefonla OnStar’ ı arıyorsunuz ve OnStar aracınızı GPS ile tespit edip, emniyet güçlerine haber veriyor. Sonrasında ise, aracınızın elektronik olarak motoru kapatılıyor ve hırsız kolayca yakalanıyor. Akıllı telefonlar için artık uygulaması da mevcut. OnStar RemoteLink Mobile uygulaması o kadar ilginç bir teknoloji ki, arabanızın uzaktan kapılarını kilitleyip, benzin seviyesini görebiliyor ya da motorunuzu çalıştırabiliyor.

Ayrıca bir kaza anında sistem size ambulans ve diğer yardımları sağlayarak anında müdahale veriyor. Sistem kaza anında özel hareket sensörleri sayesinde 40000 km yukarıdaki uydudan merkeze haber vererek sürücünün güvenliğini sağlamak için elinden geleni yapan mükemmel bir teknoloji.  Hava yastığınızın bile patladığını gören sistem, bilincinizi bile kaybetseniz size bir ambulans yönlendirebiliyor. Umarız bu sistem Türkiye’ yede gelir. Tabi ülkemize gelince ne gibi ilginç vakalar yaşanacağını hayal bile edemiyorum. Bu sistemi de kıran hırsızlar, amacının dışında kullanan arkadaşlar çıkacaktır elbet 🙂

Kaynak : http://www.gizmag.com/onstar-advertisement/29168/

http://youtu.be/aOutxu08mt8

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*