Anasayfa / Teknoloji Haber / OLED GÖZLÜK İLE SAYFALARI GÖZÜNÜZLE ÇEVİRİN

OLED GÖZLÜK İLE SAYFALARI GÖZÜNÜZLE ÇEVİRİN

Bir anlığına tamirci olduğunuzu hayal edin, ellerinizi gres yağı olmuş ve arabaya yeni bir parçayı takmak için talimatlarını okuyorsunuz. Sayfaları tek tek çevirip, sorunu bulmaya çalışıyorsunuz ve artık bıkkınlık gelmiş. Ya da bütün alet edevatınızı bir kenara bırakın ve ellerinizi yıkayıp sadece bu özel OLED gözlüğe bakın. Fraunhofer Organik , Malzeme ve Elektronik Cihazları Dresden (COMEDD) ‘ den bilim adamları dijital dökümanları okumak için sadece göz hareketleriyle sayfaları çevirebileceğiniz özel bir OLED gözlük yaptı.

OLED gözlük sadece tamirciler için değil, cerrahlar, teknisyenler veya ellerini kullanmadan belge okumak isteyen herkes için tasarlandı.

OLED gözlüğün lenslerinde fotodiyotlar  ve OLED pikseller kullanılmış.  Fotodiyotlar kamera gibi çalışıp, kullanıcının göz hareketlerinin yönünü izliyor bu esnada, OLED pikseller görüntüyü birleştirip, gözlüğün camlarının üzerine düşürüyor.

Böylece kullanıcı elleriyle iş yaparken kolayca ne yapması gerektiğini görüyor. Eğer kullanıcı ufka dönüp bakarsa,  doküman karşısında 1 metre büyüklüğünde yansıtılıyor. Sayfaları çevirmek için sadece ekrandaki oka bakması yetiyor. Ayrıca Google ‘ ın gözlüklerinin aksine kafanızla ekranı kontrol etmeniz gerekmiyor. Böylece daha kolay bir kullanım olanağı sunulmuş.

Fraunhofer gözlüklerinde kullanılan çipler eş zamanlı olarak bilgisayarlara göz hareketlerini iletiyor ya da aynı bilgisayardan sinyal alıyor. Bu nedenle LINUX veya Windows’ la çalışan bir bilgisayar gerekiyor.

COMEDD teknolojiyi Fraunfer Enstitüsü’ yle ortak olarak geliştirdi ve TRIVISIO göz teknolojileri firmasından destek aldı.

Kaynak: http://www.gizmag.com/oled-data-glasses/24856/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*