Pazar , Aralık 17 2017
Anasayfa / Biyoloji / Okulu Sevmemek Genetik Olabilir Mi ?

Okulu Sevmemek Genetik Olabilir Mi ?

edge

Eğitimciler sınıf ortamındaki en büyük sorunun öğrenmeyi de olumsuz etkileyen motivasyon eksikliği olduğunu uzun zamandır belirtiyorlar. Yapılan yeni çalışma çocukların okuldaki mutsuzluğun sebebinin genetik temelli olabileceğini belirtiyor. 6 ülkeden 13.000’in üzerinde ikizin yer aldığı çalışmada çocukların öğrenme motivasyonları arasındaki farklılıkların %40 – 50’sinin ebeveynlerden kalıtıldığı sonucuna ulaştılar. Bu bulgular ışığında görüldü ki; öğrenme motivasyonu ile ortak çevre şartları arasında ihmal edilebilecek düzeyde bir ilişki vardır.

Çalışmada İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, Rusya ve ABD’de 9 – 16 yaş arası ikizler incelendi. Araştırmacılar çift ve tek yumurta ikizlerine ayrı ayrı sorular sordular ve alınan cevapların analizini yaptılar. Buna göre sorulan sorulara tek yumurta ikizleri çift yumurta ikizlerinden daha yakın cevaplar verdikleri görüldü. Bu çalışmadan çıkarılabilecek en önemli sonuç motivasyon eksikliğinin aynı çevresel ortamdan gelmekle bir alakası olmamasıdır. Bununa birlikte genlerimiz okuldaki motivasyon eksikliklerimizin temelini oluşturuyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150408113309.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Konuk Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Büyük Keşif Sayesinde Yaşlanan Hücreler Yeniden Gençleştirildi

Exeter Üniversitesi’nden moleküler genetik profesörü Lorna Harries liderliğindeki bir ekip, yaşlanan hücreleri yeniden gençleştirebilecek devrimsel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*