Pazartesi , Mart 27 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / Nokian’dan Dünya’nın İlk Çivileri Girebilen Kış Lastiği

Nokian’dan Dünya’nın İlk Çivileri Girebilen Kış Lastiği

nokian çivileri içeri alınabilen lastik

Buzda çivili lastikten daha güvenli bir alternatif yokken, asfaltta çivili lastik hem gürültü yapar, hem de çabuk aşınır. Asıl problem ise çoğu sürücü özellikle kışın hem asfalt hem buzlu karlı yollarda sürmek zorunda kalabilir. Zincir, kar çorabı gibi aksesuarlar ise yeri gelir kullanışsız olur ve sürüşte değiştirmek imkansız olur. İşte kış lastiğinin muciti Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian çivileri bir tuşla içeri alınabilen özel bir lastik üretti.(Aslında nokia’nın ismi de burdan geliyor.)   Elektronik olarak sadece bir tuşla yok olan çiviler gerçekten bir teknoloji harikası. Dünyanın ilk geri çekilebilen (retractable)  çivili lastiğini üreten Nokian başarılı serisi Hakkapelitta’da ürünü denemiş.

Demo projesi olarak Nokian Hakkapeliitta 8 SUV kış lastiği seçildi. Kalıcı çiviler yerine , yeni nesil içeri girebilen veya yüksekliği ayarlanabilen özel bir çiviler kullanılmış.  Bunun yapılma amacı ise sürücülerin buzlu yollara geldiğinde sadece bir düğmeyle bütün lastiklerdeki çivileri çıkarabilmesi. Yol düzeldiğinde ise çiviler geri lastiği içine alınabilir.  Nokian videoda bu eşsiz teknolojinin bir gün gerçek olabileceğini göstermiş. Bu sayede çivili lastiklerin aşınması da engellenebilir.

Bu sayede daha arabalar kış koşullarında daha güvenli kullanılabilir.

Kaynak : http://carpismatesti.com/nokian-civileri-katlanabilen-ozel-bir-kis-lastigi-gelistirdi/ 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi

Katlanabilir bir tablet ya da telefon bizim için halen hayal gibi gözükse de , British …

Bir yorum geldi

  1. Süpermiş , boyun değişiklik ayarı olursa dahada güzel olur..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*