Anasayfa / Astronomi / Hubble Neptün’ ün Yeni Bir Uydusunu Keşfetti

Hubble Neptün’ ün Yeni Bir Uydusunu Keşfetti

NASA ‘ nın Hubble Uzay Teleskopu, Neptün’ ün daha önce tespit edilmemiş bir uydusunu keşfetti. Hubble uzay teleskobuyla tespit edilen, dev gezegenin 19.3 kilometre çapındaki en küçük uydusuna ‘S/2004 N 1′ adı verildiği belirtildi.

Neptüne uzak ve rüzgarlı bir gezegen, Güneş’ ten 30 kat daha uzak olan gezegenin , 1989 yılında halkaları ve ayları keşfedilmişti. Fakat ufak S/2004 N 1 adlı ufak ayı keşfedilememişti.

Yeni uydunun, Neptün’ün 105 bin 250 kilometre açığında tespit edildiği duyuruldu. Uydunun, SETI Enstitüsü gökbilimcilerinden Mark Showalter tarafından Neptün etrafındaki halkaların katmanlarının incelendiği sırada beyaz bir nokta şeklinde ortaya çıktığı ve keşfedildiği kaydedildi.

Showalter’ın, 2004’ten 2009 yılına kadar çekilen 150’den fazla fotoğrafla Neptün’ün hareketini takip ettiği ifade edildi.

Neptün’ün ilk keşfedilen ve en büyük uydusu Triton, gezegenin Alman gökbilimci Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmesinden yalnızca 17 gün sonra, 10 Ekim 1846’da İngiliz gökbilimci William Lassell tarafından keşfedilmişti. Neptün’ün diğer 12 uydusu ise ancak 20. yüzyılda keşfedilebildi.

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni gaz devi Jüpiter’in ise 67 uydusu bulunmaktadır.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25455210/

http://www.gizmag.com/hubble-new-neptune-moon/28326/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ölümünden Kara Delik Oluşumu İlk Kez Gözlendi

Hubble Uzay Teleskopu 20 milyon ışık yılı uzakta ilk kez bir yıldızın ölümünden bir kara deliğin doğumuna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*