Pazartesi , Aralık 18 2017
Anasayfa / Deneysel / NASA UFO Benzeri İniş Paraşütünü Test Ediyor

NASA UFO Benzeri İniş Paraşütünü Test Ediyor

ufo-nasa

NASA 4 Haziran ‘da denediği innovatif UFO benzeri süpersonik yavaşlatıcısı sayesinde gelecekte Mars’a insanları indirmeyi hedefliyor. LDSD adı verilen sistem süpersonik şişirebilir aerodinamik yavaşlatıcı manasına geliyor. 100 metre genişliğindeki süpersonik paraşüt, insanları taşıyan yaşam modülleri gibi ağır yüklerde Mars’a güvenli inmeyi hedefliyor.

Normalde mevcut Mars’a indirme teknolojisi 1 tondan daha ağır yükleri taşıyamıyor. 2012’de Curiosity’ de yine 15 metrelik bir paraşüt ve roketle desteklenmiş uzay vinci kullanılmıştı.

Eğer her şey plana göre giderse 122 metrelik balon 36,580 metreye yükselecek ve mekiğin üzerindeki roket 54,860 metreye yükseltecek.
Sonrasında SIAD şişererek, LDSD aracı ses hızının 3 katına çıkacak ve  hızlıca 6 metre genişliğe ulaşacak. Sonuç olarak bu sürtünme sayesinde test aracı 2,35 mach hıza düşecek ve sonrasında dev paraşüt açılarak, Pasifik Okyanusu’na güvenli bir iniş yapacak.
Daha önce uygun olmayan hava koşulları nedeniyle yapılamayan fırlatışın, Hawaii’nin Kauai Adası’ndan fırlatılması bekleniyor.
Günlerdir ertelenen deneyin 8 Haziran’da yapılması planlanıyor.
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012’de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim’deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Brian Greene: Zaman Yolculuğunun İki Farklı Yolu

World Science Festival’in kurucularından ve Kolombiya Üniversitesi’nden matematik ve fizik profesörü Brian Greene zaman yolculuğunun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*