Anasayfa / Haberler / NASA’ NIN MARS’ TA BULDUĞU ORGANİK BİLEŞİKLER İÇİN HEYECANLANMAK GEREKSİZ OLABİLİR

NASA’ NIN MARS’ TA BULDUĞU ORGANİK BİLEŞİKLER İÇİN HEYECANLANMAK GEREKSİZ OLABİLİR

İnternet NASA ‘ nın Merak(Curiosity) gezgininin Mars’ ta karbon bileşiklerini tespit etmesi nedeniyle çalkalanıyor. Bazı insanlar bunu Mars’ ta hayat olduğuna yorabilir, fakat heyecanlanmak için henüz çok erken.

Karbon Bileşikleri

Merak’ ın temel hedefleri arasında Mars’ ta organik bileşikler bulmak yer alıyor. Karbon temelli moleküller, karbon kökenli yaşam formlarının oluşması için temel bileşenleri oluşturur. Böylece Mars’ ta hayatın olduğu veya bir zamanlar hayat olabileceği olasılığını doğuyor.

NASA’ dan gelen haberler göre; karbon, hidrojen ve klor Merak’ ın kimyasal analiz cihazlarında tespit edildi. Bu organik bileşikler ise birbirleriyle reaksiyona girebiliyor.

Peki bu Mars’ ta hayat olduğu anlamına gelebilir mi?

Bunlar Hayat Belirtileri Değil …

İşte orda bir durup düşünüyoruz. Bu hikayedeki en önemli şey Merak’ ın üzerindeki numunelerin test edildiği analiz ekipmanı. Aslında burada numuneler minyatür fırın benzeri bir cihazda ısıtılıyor ve bu Mars yüzeyinde gerçekten karbon bulunup, bulunmadığını veya cihazda kalan bir kalıntıdan mı kaynaklanıyor, bilinemiyor.

Bir anlığına pozitif düşünsekte, yüzeyindeki karbonun varlığı inorganik kaynaklı olabilir. Çünkü karbonatlı kayalara benzeyen bu yapılarda karbon olabilir. Eğer gerçekten resmi bir demece ihtiyacınız varsa, NASA’ dan bilim adamı, Paul Mahaffy bu durumu şöyle açıklıyor;  “ Bugün geldiğimiz noktada Mars organikleri için kesin bir tespit mümkün değil” diyor.

Elbette Mars’ ta organikler mevcuttur. Eğer analizde inorganik bir safsızlık varsa, bu bize büyük bir soru işareti bırakıyor. Bu nedenle bu organik bileşikler için heyecanlanmak şimdilik gereksiz.

Kaynak: http://gizmodo.com/5965431/why-nasa-finding-organics-on-mars-is-nothing-to-get-excited-about?popular=true

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maddenin Yeni Bir Formu Zaman Kristali Yaratıldı

Tuz, kar taneleri ve elmas hepsi kristal yapıdadır, yani atomları birbirini tekrar eden 3 boyutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*