Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilimsel Gelişme / NANO PARÇACIKLAR MS HASTALIĞINI DURDURDU

NANO PARÇACIKLAR MS HASTALIĞINI DURDURDU

nano

Nanoteknoloji , MS ” multiple sclerosis” hastalığı alt etmek için kullanıldı. Nano biyoparçalanabilir parçacıklar sayesinde bağışıklık sistemi kandırılarak, sinir hücrelerindeki miyelin kılıfa saldırması engellendi. Farelerde başarılı olan tedavi yöntemi MS’ i durdurmayı başardı. Böylece nano parçacıklar MS hastalığını durdurabilmiş oldu.

Ayrıca bu yeni nanoteknoloji bağışıklık sisteminden kaynaklanan 1. Tip diyabet, yiyecek alerjileri ve astım gibi alerjik hastalıklara da uygulanabiliyor.

MS hastalığında bağışıklık sistemi beyinde, omurilikte ve gözdeki sinir hücrelerini yalıtan miyelin kılıfa saldırıyor. Miyelin kılıf zarar gördüğünde ise elektrik sinyalleri etkili bir şekilde iletemediğinden, bunlar vücutta uyuşmalara sonrasında felçe ve körlüğe neden olabiliyor.

Northwestern Üniversitesi Nanoteknoloji departmanı ise yeni tedavilerinde bağışıklık sistemini tümüyle baskılamadığından, hastaların enfeksiyon kapma ve kansere yakalanma olasılıklarını düşürüyor. Miyelin antijenlere tutturulan nano parçacıklar farelere verildiğinde,farelerin bağışıklık sisteminin normale döndüğü gözlendi. Böylece bağışıklı sistemi miyelini artık yabancı olarak görmüyordu ve miyelin kılıfa saldırmayı  anında durdurdu.

Klinik Denemeler Farklı Anahtar ve Benzer Yaklaşımla Yapılıyor

Araştırma metodu, multiple sklerosise benzer yaklaşımla yaklaşırken, 1. ve 2. Faz klinik denemeler şu an hastalar üzerinde devam ediyor. Hastalardan akyuvarlarla yapılan testlerde nano parçacıkların akyuvarlarda taşıma aracı olarak etkili olup olamayacağı test ediliyordu. Etkili olduğu görüldü.

FDA Onaylı Büyük Bir Nano Parçacık

Nature Biotechnology araştırma dergisinde geçenlerde yayınlanan araştırmanın yazı heyetinde yer alan Stephen Miler, farelerde 100 gün  boyunca hastalığın yeniden oluşmadığı gözlendi. Farelerin kısa olan ömrü boyunca, insanda bu süre daha uzun olacak.

Bu sürenin,  bir MS hastasının ömrünün 5-6 yılına denk geldiğini belirten Miller, yöntemlerinin bağışıklık sistemini miyelin kılıfına saldırmayacak şekilde yeniden düzenlediğini, buna karşılık vücudun normal bağışıklık fonksiyonuna zarar vermediğine işaret etti.

Bilim insanları yeni yöntemle vücudun bağışıklık sisteminin miyelin zarına saldırmasını engelleyen miyelin antijenini oldukça küçük olan nano parçacıklara tutturarak farelere enjekte etti.

Ayrıca, bu nano parçacıkların PLG (Polylaktid -ko -glikolid) adı verilen polimerden üretildiği, bunun ise laktik asit ve glikolik asit içerdiği ve bunların da tümüyle insan vücudu için doğal bileşenler olduğu belirtiliyor. PLG büyük oranda biyo parçalanabilir bir molekül.

PLG şimdiden hastalar üzerinde denenmek için FDA’ den onay aldı.

Araştırma Referansı: 

  1. Daniel R Getts, Aaron J Martin, Derrick P McCarthy, Rachael L Terry, Zoe N Hunter, Woon Teck Yap, Meghann Teague Getts, Michael Pleiss, Xunrong Luo, Nicholas JC King, Lonnie D Shea, Stephen D Miller. Microparticles bearing encephalitogenic peptides induce T-cell tolerance and ameliorate experimental autoimmune encephalomyelitisNature Biotechnology, 2012; DOI:10.1038/nbt.2434

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir yorum geldi

  1. Acaba bu teknik Sistemik lupus ta da kullanilabilirmi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*