Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Deneysel / MÜZİK ÇALAN BECK BİRA ŞİŞESİ EDİSON FONOGRAFINI HAYATA GEÇİRDİ

MÜZİK ÇALAN BECK BİRA ŞİŞESİ EDİSON FONOGRAFINI HAYATA GEÇİRDİ

1870’ lerde Heinrich Beck,  Beck Bira Fabrikası’ nı kurduğunda ; bilim adamı Thomas Edison dünyanın ilk fonografını yapmak için gayret sarfediyordu. İşte Yeni Zelandalı Firma Beck Shine Limited tasarım ajansıyla birlikte çalışarak Edison şişesi adını verdikleri ilginç bir buluş yaptılar. Becks bira şişesinin üzerine kazınan desenler 19 yy. fonograf silindiri gibi işleyerek müzik çalıyor.

Shine tasarım eki eski silindir kayıt aleti ve Beck bira şişesi kullanarak müzik çalar yaptılar. Ekip müzik çalarda çalmak için Ghost Wave’ in Here She Comes single’ ını cama işlediler.

Birkaç prototip denemesinden sonra cam silindire özel kertikler açılarak parça özel olarak işlendi. Daha hassas bir çizgi çizmek için ise bilgisayar hardiskinin okuyucusu alınarak, daha düzgün çizgiler, dalgalar çizildi. Ayrıca tasarımcılar bazı dış frekansları ayarlayarak distortion ‘ı engellediler.  Ayrıca şans eseri parçada da benzer sesler bulunduğundan cama iyi bir şekilde aktarıldı.

Şişeye müziği kayıt etmek ne kadar zor olsa da , şişeyi müzik çalara okutmak tamamıyla ters mühendislik işiydi. Ekibin silindir fonografı yeniden üretmesi için kullanılan modern elektronik malzemeler sayesinde fonograf oldukça berrak sese sahip oldu. Ayrıca kontroller de oldukça kolaylaştı. Böylece bu ilginç müzik çalar ortaya çıktı.

Edison şişesi,  2013 Mayıs ayında Semi-Permanent tasarım konferans kamuya sunuldu. Bazı küçük pürüzler dışında, ses kalitesi aynı plağa benzeyen edison şişesi, gerçekten güzel bir ses kalitesine sahip oldu. Maalesef, evdeki şişelerinize bu hale getiremeyeceksiniz, çünkü bu sadece bir prototip.

http://www.gizmag.com/edison-beer-bottle-cylinder-phonograph/27900/

 

 

edison şişesi kayıt çizgileri-gerçek bilim
Şişedeki Kayıt Çizgileri

 

 

kayıt çizgileri-gerçek bilim
Hardisk kafasıyla çizilen pürüzsüz çizgiler

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan Beyni Politik Görüşlere Körü Körüne Mi Bağlanıyor ?

Siyasi görüş söz konusu olduğunda beynin direnme ve savunma tepkisi verdiği ortaya çıktı. ABD’deki Güney …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*