Anasayfa / Deneysel / Mikrotürbinler Sayesinde Yağmur Suyu Arıtılarak Evler Ledle Aydınlatılabiliyor

Mikrotürbinler Sayesinde Yağmur Suyu Arıtılarak Evler Ledle Aydınlatılabiliyor

led elektrik

Dünya’nın halen gelişmemiş bölgelerinde elektrik ve temiz su sıkıntısı yaşanıyor. Bu problemi ele alan Meksika Teknoloji Üniversitesi’nden öğrenciler sadece mikrotürbinlere(motorlar) ihtiyacı olan yağmur suyunu toplayarak elektrik üreten bir sistem ürettiler. Pluvia ismi verilen cihaz Meksika’nın yoksul semtlerinden  Iztapalapa’ da test edildi. Yağmur suyu çatıdaki oluğa dolarak bir eğim yaratılıyor. Su özel tasarlanmış  filitreden geçerek asitliği ve pislikleri arınıyor. İşte pompa yardımıyla kalan su küçük türbinden geçerek elektrik üretiyor.

 Fakat bu pompa türbini çevirmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duyuyor. Fakat su arıtma için gereken enerjiden kazanç sağlayacağı için elektriğin sınırlı olduğu yerlerde işe yarayabilecek bir teknik. Cihazdaki mikro türbin 12 voltluk aküyü şarj edebiliyor. Öğrenciler cihazın hem üretim hem de depolama kapasitesini arttırarak, bölgedeki ufak evlere güç sağlamayı düşünüyorlar. 

Su türbinden geçtikten sonra kömür filitreden geçerek kokuları, tatları, renkleri ve diğer kirleticileri temizleniyor. Öğrencilerden Coca Leyva, temizlenen suyun Meksika City’ deki su sistemi kadar temiz olduğunu belirtiyor. Bu sayede elektrik ve temiz suyun ulaşmasının zor olduğu yerlere elektrik ve su oldukça ucuza taşınabilir. Bakalım daha ucuz ve çevreci çözümler yaratılarak , muhtaç bölgelere ulaştırılabilecek mi?

 

Kaynak : http://spectrum.ieee.org/energywise/energy/renewables/rainwater-microturbines-purify-water-make-some-electricity

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gülünüzü Şarj Etmek İster Misiniz ?

2015 Kasım ayında  bir araştırma grubu iletken polimer solüsyonun güllerin emdiğini göstermişti. İletken hidrojel sayesinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*