Anasayfa / Bilim / Mars Yüzeyine İniş 7 Dakikalık Terör

Mars Yüzeyine İniş 7 Dakikalık Terör

NASA’ nın Curiosity Uzay Aracı 5 Ağustos’ ta Mars’ a vardığı zaman, atmosferden geçişi 7 dakika sürecek. İşte mühendislerin en çok korktukları bu 7 dakikada gerçekleşiyor. Mühendislerin bütün çalışmaları bu 7 dakikalık düşüşte heba olabilir. NASA bu düşüş için ” 7 dakikalık terör” adını verdikleri çok dramatik bir video hazırladılar.

Curiosity’ nin hızı 7 dakikada yaklaşık 21,000 km/h’ den sıfıra düşecek, mühendislerin bu sırada yapabilecekleri hiç bir şey yok. Çünkü Curiosity’ den bir sinyalin gidip gelmesi 14 dakika sürüyor, Eğer Curiosity bir yere çarparsa, 7 dakikadan önce kimse bilemeyecek.

 

Kaynak :  http://mars.jpl.nasa.gov/msl/participate/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Satürn’ün Ayı Enceladus’un Okyanusunda Hayat Olabileceğini Açıkladı

NASA Basın Konferansı’nda Satürn’ün ayı Enceladus’ta basit yaşam formları olabileceğini açıkladı. Enceladus’ta bulunan dev buz tabakasının altında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*