Anasayfa / Bilim / Mars’ a İlk Kez İnsan Sesi Gönderildi

Mars’ a İlk Kez İnsan Sesi Gönderildi

Curiosity “Merak”  sayesinde ilk kez dünya dışı bir gezegene kaydedilen insan sesi yollandı ve tekrar dünyaya geri gönderildi. Sesin 570 milyon km uzağa gönderildiği düşünülürse kaydedilen başarının önemi bir kat daha artıyor.

Ses öbekleri radyo sinyalleri halinde gezgine gönderilerek, tekrar gezginde NASA’ nın Derin Uzay Ağı(DSN)’ na yollandı. NASA başkanı Charles Bolden Mars’ a bu kadar büyük bir gezgin indirmenin zorluklarından bahsederek, NASA ve tedarikçilerini kutladı.

Mars’ tan alınan son telefotoyla beraber ses dinlenerek , gezginden gelen son haberler hakkında NASA Jet İtiş Laboratuvarları’nda( Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kaliforniya) bir konferans yapıldı.

Aktarılan bu sesle dünya ötesinde bir gezegene ilk kez insan sesi yollanarak, insan varlığı dünya dışında da duyurulmuş oldu.

Telefoto 100 mm ve 34  mm’ lik özel Mast Kamerası’ yla alındı. Fotoğraf Sharp Dağı’ nın (yaklaşık 5000 m) yakınlarında az eğimli bir yerde çekildi. Fotoğraf bilimadamları tarafından dünyadaki ışık ve persfektife göre ayarlanarak, detaylandırıldı.

Gönderilen ilk ses için: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/bolden20120827.html .

Kaynak : www.nasa.gov

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk Stabil Yarı-Sentetik Mikroorganizma Oluşturuldu

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları ilk stabil yarı sentetik 6 baz kullanan (A,C,T,G,X,Y) yeni bakteriyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*