Anasayfa / Nanoteknoloji / Manyetik Nanosüngerler Sayesinde Denizlerden Petrol Arındırabilir

Manyetik Nanosüngerler Sayesinde Denizlerden Petrol Arındırabilir

Bilim insanları tarafından geliştirilen kükürt ve demir içeren karbon nanotüp sünger sayesinde denizleri kirleten, petrol, gübre, pestisitler veya ilaçlar gibi kirleticiler daha etkili şekilde temizlenebilecek. Manyetik özellikler gösteren bu nanosüngerler sayesinde kirleticileri çevreden uzaklaştırılması daha kolay olacak.

Daha önce de 2012 Nisan ayında karbona bor ilave edilerek tekrardan kullanılabilir ve petrol emen nanosüngerler geliştirilmişti. Daha önce yine Roma Üniversitesi’nde yapılan araştırmada demir ve kükürt yerine bor kullanılmıştı.

Fizik Enstitüsü’nden göre araştırmacılar karbon nanotüp (CNT) prosesine kükürt ekleyerek süngerlerin ortalama boyunu 2 cm’ e çektiler. Böylece nano süngerler porozite kazandılar. Porozitenin üç amacı var; batmazlık sağlamak, tekrardan kullanılabilir süngerler yapmak, demir ilavesiyle boşluk yaratmak. Demir ilave edilerek, ferosen formu yaratılarak yapının kontrolü kolaylaştı. Böylece mıknatıslarla kaplama sağlanabilir.

“Normalde karbon nanotüplerle petrolü okyanustan kaldırmak oldukça ince iş. Bu maddeleri okyanusa saldıktan sonra tekrar kaldırmak zor. Eninde okyanusa karışabilirler. Fakat bu çalışmayla biz nanotüpleri milimetre ve santimetre boyutunda sentezledik. Gözenekli yapıları sayesinde suda yüzebiliyorlar ve petrolü emdiklerinde kolayca kaldırılabiliyorlar. Böylece sızan petrole kolayca sıkılarak, sonradan yeniden kullanılabilir bu moleküller,” diyor Roma Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Luca Camilli.

Araştırmacılar nanosüngerlerin toksik organik çözücü diklorobenzeni sudan daha etkili bir şekilde kaldırdığını gösterdi. Önceki metotlara göre bu yöntemde 3,5 kat daha fazla madde emebiliyor. Bu süngerler bitkisel kütlelerinin 150 katına kadar emebiliyor ve motor yağını önceki metotlara göre kolayca emebilir.

Süngerler gözenekli yapıları sayesinde petrol ve solventler bu boşluklara kolaylıkla doluyor. Ekip şimdi bu nano süngerlerin ticari boyutta sentezi için yöntem geliştiriyor. Umarız bu yöntem işe yarar ve okyanuslardaki atıklar bir an evvel temizlenir.

Araştırma Nanotechnology. Dergisinde basıldı.

Kaynak: http://www.gizmag.com/carbon-nanotube-sponges/30511/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esnek Süper Kondansatörler Sayesinde Telefonlar Saniyede Şarj Olacak

Central Florida Üniversitesi’nden (UCF) araştırmacılar, saniyeler için de şarj olabilen esnek süper kondansatör geliştirdiler. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*