Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / LG 77 İnçlik Dünyanın En Büyük 4K Ultra HD Kavisli OLED TV’ sini Üretti

LG 77 İnçlik Dünyanın En Büyük 4K Ultra HD Kavisli OLED TV’ sini Üretti

IFA 2013 fuarında LG 77 inç büyüklüğünde, yani dünyanın en büyük Ultra HD OLED TV‘ sini tanıttı. IMAX benzeri eğimli dev bir panele sahip televizyon normal Full HD televizyonlardan 4 kat daha fazla çözünürlük barındırıyor. OLED teknolojisinden dolayı inanılmaz bir renk doygunluğuna sahip televizyon gerçek üstü görüntü kalitesi sunuyor.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle artık piyasada sıkça gördüğümüz Ultra HD televizyonlardan sonra yakında Türkiye’ de görebileceğiniz OLED televizyonlar şimdilik yüksek fiyatlara sahip olsalarda barındırdıkları teknolojiler nedeniyle oldukça cezbedici gözüküyor. OLED ekranlar arkalarından gelen bir ışığa ihtiyaç duymadığından LED ve panel aydınlatmalı teknolojilere kıyasla daha ileri bir teknoloji barındırıyor. Açılımı Organik Işık Yayıcı Diyot” olan OLED, LED’den tamamen farklı bir sürece sahiptir. “Organik“, iki iletkenin arasında bulunan karbon filmi kastetmektedir. Bu sayede bükülebilen esneyebilen ekranlar üretilebiliyor. Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan MERCK ‘ de OLED kimyasallarını üretmek için fabrikası var.

Kavisli OLED ekranlar sayesinde yüksek kontrast ve daha genişi bir görüşü açısı sağlanıyor.  OLED TV’ ler özellikle yurtdışında popülerleşmeye ve LED, LCD, Plazma TV gibi düşük teknolojilerin pabucunu dama atmak üzere.

LG OLED TV’ leri ticari olarak ilk üreten firma olmakla oldukça gurur duyuyor. LG 77 inç Dünyanın En Büyük UHD OLED TV’ sini 2014′ de üretime sokmayı planlıyor. Tabi bu televizyonun LG’ nin 55 inç 1080P kavisli Full HD TV’ si gibi 15000 dolar ya da Samsung ‘un KN55S9C gibi 9000 dolar gibi ucuz fiyata satılmayacağını tahmin etmek oldukça basit. Şimdilik fiyatı açıklanmayan televizyonun fiyatı pek çok teknoloji gurusunun bütçesini aşacağa benziyor. Türkiye gibi bir üçüncü dünya ülkesinde OLED gibi bir teknoloji ne zaman ulaşır bilinmez. Bizim tahminimiz en az iki yıl..

Kaynak : http://www.gizmag.com/lg-oled-ultrahd-tv/28976/

 

lg 77 en büyük kavisli oled tv

lg oled tv ince lg kavisli 77 inç- gerçek bilim

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldızlararası Yolculuk İçin Kendi Kendini Onaran Çip

Bugünün teknolojisiyle üretilecek normal bir uzay aracının en yakın yıldıza ulaşması 18,000 yıldan fazla sürer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*