Anasayfa / Doğa / LEVI’ S YENİ KOLLEKSİYONUNDA ATIK PLASTİK KULLANACAK

LEVI’ S YENİ KOLLEKSİYONUNDA ATIK PLASTİK KULLANACAK

Amerikan giyim firması Levi Strauss & Co. yeni çıkacak giysilerinde % 20 oranında geri dönüşümlü plastik şişeler ve plastik tabakları kullanılacağını duyurdu.

Levi’ s geri dönüşüm sektöründeki ortaklarıyla çalışarak yeşil, kahverengi ve şeffat PET (polietilen teraftalat) plastik şişeler ve siyah plastik tepsiler geri dönüştürecek. Renklere göre ayrılan plastikler ezilerek  polyester  iplikçiler olarak işlenecek ve pamuk iplikçikleriyle karıştırılarak,  pamuk ipliklerine dönüştürülecek.

Geri dönüşümden sonra plastiğin rengi aynı kaldığından, kumaşta değişik bir ton ya da Levis’ ın deyimiyle ” güzel bir alt ton” kalıyor. Seçilen renge göre partikül kalacağı varsayılıyor.

Levis her pantolona ortalama 8 şişe ( 330-500 ml civarı) gideceği belirtiliyor. Bu seride 3,5 milyon şişe kullanacağı ve bununda kaba taslak yarım milyon elbise olacağı belirtiliyor.

Levi’ s bu kolleksiyonu  Waste (Atık) olarak lanse etti. Yani, yeni seri Levis Waste Kolleksiyonu oldu.

Yorum: Oldukça ilginç olan bu serinin ilgi çekeceğini düşünüyorum fakat , PET şişelerin ne kadar sağlıklı olacağını düşünürken , bir aradan da zaten artık pamuğun bile genetiği değiştirilmiş pamuk nedeniyle çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.  Yani ne genetiği değiştirilmiş pamuk  ne de plastik çok sağlıklı diyebiliriz.  Fakat Levi’ s ‘ ın ürünlerinde genetiği değiştirilmiş pamuk kullanılıp, kullanılmadığını bilmiyorum. Bu nedenle şimdilik bu konuda bir şey söyleyemem.

Bununla beraber, Levi’ s ‘ ı atık plastikleri değerlendirdiğinden dolayı şimdilik ancak tebrik edebiliriz.

Levis 3,5 milyon atık plastik
Levis 3,5 milyon atık plastik

Kaynak : http://www.gizmag.com/levi-waste-less-jeans-incorporate-waste-from-plastic-bottles/24808/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazır Temalarla Kendinize Şık Bir Web Sitesi Hazırlayabilirsiniz

Siz de kendi web sitenizi kolayca kurabilirsiniz.Web sitesi açmak isteyenler için birçok alternatif mevcut ancak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*