Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mekatronik / DÜNYANIN İLK ROBOT LEGO MÜZİK GRUBUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?

DÜNYANIN İLK ROBOT LEGO MÜZİK GRUBUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?

Lego parçalarıyla yapılan yaratıcı tasarımlar her geçen gün artıyor. Legoların tasarımları o kadar iyi ki, nerdeyse her şeyi yapabiliyorsunuz. İşte müzik yapımcısı Giuseppe Acito Legoları o kadar seviyor ki, lego figürlerinden oluşan bir müzik grubu kurdu. Toa Mata Band adını verdiği robot lego müzik grubu  ve değişik enstrümanları çalmaya programlanmış müzik grubu oldukça etkileyici.

Gruptaki her eleman Lego Bionicle serisinden değişik robotlar içeriyor. Robotları çalıştırmak birkaç lastik ve Lego technics parçası kullanılmış. Tabi bunun yanında elektronik özel bir devre yapılarak programlanmış. Legoların kolları Arduino Uno tarafından iPad’ e bağlı Nord Beat MIDI sequencer uygulamasıyla çalışıyor. Bu minik robotlar MIDI sequencer’ dan her gelen ritm’le harekete geçerek enstrümanlarla tempo tutuyor.

 

Acito pek değişik sentezleyici , bateri ekipmanları ve bazı eski müzik ekipmanlarını kullanarak kulağa hoş gelen bir müzik yaratmayı başarmış. Robotlar önceden programlanan bir şarkıyla gerçek zamanlı uyumlu olarak canlı olarak normal insanlarla da çalabiliyor.

Acito şimdilik yaptığı bu proje bir prototip olsa da, ilerde daha projeyi genişletmek istiyor. Videoda Lego müzik grubunu izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.gizmag.com/toa-mata-robotic-lego-band/26714/

lego-toa-mata-band-0 lego-toa-mata-band-4 lego-toa-mata-band-9

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*