Anasayfa / Bilgisayar / Leap Motion ile Bilgisayarınızı Dokunmadan Hareketle Kontrol Edin

Leap Motion ile Bilgisayarınızı Dokunmadan Hareketle Kontrol Edin

2311_13011623541959_40517

Mouse ya da touchpad olmadan bilgisayarımızı normalde kontrol edemeyiz. Fakat artık hareket algılayan  Leap Motion sayesinde bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Şubat ayında ön satışları başlayacak Leap Motion ‘ ın Amerika satış fiyatı 70 dolar olacak.

CES 2013 Las Vegas şovunda tanıtılan Leap Motion sayesinde vücut hareketleriyle kontrol mümkün. Aynı Minority Report (Azınlık Raporu) filmindeki gibi artık havada çizebilir, şablonları çevirebilirsiniz.

8×2,5×1,25 cm boyutlarında olan Leap motion ile 10 parmağın 1/100 mm hassasiyetle kontrolü mümkün. Saniyede 290 kare tarayabilen sistemin tepki süresi süper hızlı.

Geliştirme sürecinde gecikme süresinin çok önemli olduğunu belirten, Leap Motion kurucusu CEO Mike Buckwald, şirketin bu teknolojiyi bilgisayarlara getirmek için çok çalıştığını belirtti. Ayrıca hassasiyetin çok önemli olduğunu belirten Buckwald, ekranda elinizin eş zamanlı hareket etmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun özellikle robotik ameliyatlar için çok önemli olduğu ve bu ameliyatlar sıfır gecikme olması gerektiğini belirtti.

Pek çok alanda lisans sözleşmeleri yapan firma otomotiv, sağlık hatta yemek sektöründe çalışmayı düşünüyor. Böylece tüketiciler ses ve vücut hareketleriyle kontrole alışacaklar.

Yeni teknoloji Microsoft Kinect ve iPhone’ un Siri teknolojilerini birleştiriyor. Böylece daha kullanışlı ve hızlı kontrolün önü açılacak.

Leap Motion sayesinde oyunları ve uygulamaları sıra dışı bir şekilde oynayabilirsiniz. Yakında pek çok bilgisayara gelecek oyunlar ya da uygulamalar belki de tümüyle bilgisayar alışkanlığımızı değiştirecek. Gelecekte belki de klavyelere ve farelere ihtiyacımız hiç olmayacak.

http://money.cnn.com/2013/01/16/technology/innovation/leap-motion-controller/index.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan …

Bir yorum geldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*