Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / KINECT FUSION İLE 3 BOYUTLU MODELLEME ÇOK KOLAY

KINECT FUSION İLE 3 BOYUTLU MODELLEME ÇOK KOLAY

3 Boyutlu Modelleme oldukça zaman alan, ızdırap verici bir iş. Artık Lynx A kamerası gibi teknolojiler sayesinde bu nokta vuruş ilişkisine dönüştürülüyor. Ayrıca Microsoft Kinect teknolojisi sayesinde grafikerler, 3D baskı bağımlıları , endüstriyel tasarımcılar, animatörler, mimarlar ve oyun geliştiricileri Windows için geliştirilen Kinect ile objeleri ve çevresel elementleri 3 boyutlu modellere dönüştürebiliyor.

Kinect Fusion,  SIGGRAPH 2011’ de duyurulmuş ve sonra geçen sene Kasım’ da Kinect for Windows SDK ile güncellenmişti. Windows için Kinect for Windows ile 3D modelleri ile derinlik alınarak, oldukça detaylı modeller yapılabiliyor. Kinect  Windows sensörüyle yüzlerce binlerce karenin ortalaması alınarak, oldukça detaylı modellemeler yapılabiliyor.

3D modeller Kinect sensör etraflarından dolaştırılarak üretilebiliyor. Daha küçük objeler ise sensörle kolayca taranarak hayat geçirilebiliyor. Ayrıca 3D modelleri inşa ederken, Kinect Fusion kullanılarak 3D arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve ölçümleri yapılabiliyor.

“Windows için Kinect çözümü  ile hızlı bir şekilde 3-D modelleri yaratmak gerçekten inanılmaz, “diyor Microsoft’ ta kıdemli araştırmacı Shahram Izadi.

Normalde Kinect statik bir sensörken, Kinect Fusion ile kamera tutularak kolayca tüm dünya taranabiliyor.

Teknoloji Microsoft’ un yıllık TechFest teknoloji fuarında tanıtıldı.  Windows Kinect takımı Cambridge araştırma ekibiyle birlikte çalışıyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/kinect-fusion-3d-modeling/26569/

kinect-fusion-2 kinect-fusion-3 kinect-fusion-4

kinect-fusion-gercekbilim

kinect-fusion-5

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*