Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Videobilim / KAVENTSMANN UHREN C-4 PLASTİK PATLAYICILARA DAYANIKLI SAAT ÜRETTİ

KAVENTSMANN UHREN C-4 PLASTİK PATLAYICILARA DAYANIKLI SAAT ÜRETTİ

Günümüzde akıllı telefonlar ve akıllı saatler varken, Alman tasarımcı Kaventsmann Uhren C-4 plastik patlayıcılara bile dayanabilen inanılmaz bir saat üretti. Saat 300 bara varan ulaşan basınçlara dayanarak, neredeyse patlamalarda  bile parçalanmıyor.

Michael Barahona Fernandez’ in tek kişilik operasyonu,  Kaventsmann Uhren başına özel el yapımı makineler ve saatler üretiyor. Dükkanı 2011’ de beri açık ve ürettiği saatler su geçirmezlik ve dayanıklıklarıyla tanınıyor.

Triggerfish Bronze A2 modeli için Fernandez ETA 2892 A2 şoka dayanımlı özel bir kasa tasarladı. Bronz fosfor renkli saatte 10 mm kalınlığında polikarbonat kristal cam var. Saatin boyutları ise 45 mm’ e 20 mm boyutları saati oldukça kaslı yapıyor. Saatte  Dangerous9staps adı verilen deri kayış kullanılmış.

Saatin 300 bara dayanması, 3000 metreye su geçirmezliğe sahip olması demek.

Süper dayanıklılık testi için Amerikan özel kuvvetlerinden yardım alındı. Testte saatin alüminyum alaşımından yapılmış askeri versiyonu kullanılmış. Testte 4,5 kg C-4 plastik patlayıcının 1 metre yakınına saat yerleştirildi ve bomba patlatıldı.

İnanılmaz bir şekilde patlamadan sonra, saat birkaç küçük çizik  ve deri kayışın kopması dışında halen tek parçaydı. Bununla beraber iç mekanizması durmuştu. Fakat yeni çıkacak modelde bu probleminde kalmayacağı belirtiliyor. Tabi böyle bir patlamada herhalde saatin durması pek de önemli değil.

Kaventsmann Uhren’ in websitesinde 30 Triggerfish Bronze A2 modeli üretti. Bu modeller şimdiden rezerve edilmiş durumda. Eğer distiribütörlerde kalmışsa belki halen bulunabilir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/kaventsmann-triggerfish-bombproof-watch/26785/

kaventsmann-triggerfish-watch-13

kaventsmann-triggerfish-watch-4

kaventsmann-triggerfish-watch-6 kaventsmann-triggerfish-watch-25

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*