Pazartesi , Aralık 18 2017
Anasayfa / Makaleler / Kahve MS Hastalığına Yakalanma Riskini Düşürüyor Mu?

Kahve MS Hastalığına Yakalanma Riskini Düşürüyor Mu?

coffee

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre;  kahve içmenin , MS-multipl sklerosis hastalığına yakalanma riskini azaltmayla ilişkili olabileceği belirtiliyor. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin Washington’daki 67. Yıllık Toplantısında  sunulan araştırma, kafein alımıyla MS hastalığına yakalanma riskinin de azaltılabileceğini belirtiliyor.

“Kafein alımı normalde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına yakalanma  riskini azaltmakla ilişkilendirilse de, araştırmamız kafein alımının MS hastalığına karşı da koruyucu olabileceğini gösteriyor. Burada destek noktası bu tipte geliştirilecek bir ilacın beyni koruyucu etkileri olabileceğidir,” diyor John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmanın yazarlarından Dr. Ellen Mowry.

Araştırmada İsveç’ten 1,629 MS hastası ve 2,807 sağlıklı ve ABD araştırmasında 1,159 MS hastası ve 1,172 sağlıklı insana bakıldı. MS semptomlarının başlamasından 1 ila 5 yıl geçen hastalar ve aynı periyotta MS hastalığına yakalanmayan kişilerin kahve tüketimleri karakterize edildi. Ayrıca araştırmada yaş,seks,sigara tiryakiliği,vücut kitle indeksi ve güneş maruziyetine ilişkin faktörler hesaba katıldı . İsveç araştırmasında günde en azından 6 kupa içenlere göre, içmeyenlerin MS’e yakalanma riskinin 1,5 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Semptomlar başlamadan 5 ila 10 yıl öncesinde yüksek miktarda kahve tüketmenin benzer şekilde koruyucu oluyor

ABD araştırmasında yıllık günde 4 kupa veya daha fazla kahve tüketenlerin , kahve içmeyenlere göre 1,5 kat daha fazla MS’e yakalanma riskinin olduğu belirtiliyor. “Kafeinin uzun dönemde MS’i engellemesi veya nüksetmesine karşı çalışmalar yapılmalıdır,” diyor Dr. Mowry .

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150226163245.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012’de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim’deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diabet Tedavisi İçin İnsülin Salımlayan Sentetik Hücre Üretildi

Her geçen gün 1. Tip diyabet için yeni tedaviler geliştiriliyor ve yapay pankreas sistemleri üretiliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*