Salı , Haziran 19 2018
Anasayfa / Astronomi / JÜPİTER DÜNYAYI KURTARMIŞ OLABİLİR

JÜPİTER DÜNYAYI KURTARMIŞ OLABİLİR

10 Eylül’ de jupiterde sıra dışı bir olay gözlendi. Amatör astronomlar gezegenin bulutlu atmosferinde flaşlar patlıyormuş gibi bir parlama gördüler. Eğer geçmişte gözlemler göz önünde bulundurulursa , Jupiter’ de büyük bir patlama olduğu muhtemel. Diğer bir yönden bu çarpışma Jüpiter’ de gerçekleşmese, dünyada gerçekleşebilirdi. Bu gaz devi  bu nedenle dünyayı kurtarmış olabilir.

İlk gözlemin amatör astronom Dan Petersen tarafından yapıldığı bildiriliyor. Dan Petersen gözlemini CloudyNights.com’a anlattı :

10 Eylül sabahı, 2 saniye uzunluğunda Jüpiter’ in doğu kanadında 1=335 boylamına +12 derece enleminde parlak bir patlama gözledim. Bu parlama 165 km çapında bir alanı kapladı. Meade 12 LX200 GPS teleskopumu kullanarak 400 kez büyütmeyle oldukça iyi bir gözlem yaptım.

Amatör astronom George Hall ise kendi websitesindeki bir yorumdan patlamanın olduğunu anladıktan sonra, önceki gün topladığı verileri tekrar gözden geçirdi. Video kayıtlarından fotoğraf da alarak ,videoyu kaydetti.

Jüpiter’ in güçlü çekim etkisine kapılan bir astreodin gezegene çarptığı düşünülüyor. 2009’ dan beri Jüpiter’de gözlenen 3. Çarpışmadan doğan parlama olduğu söyleniyor. Jüpiter güçlü çekim etkisiyle bu tarz olası çarpışmalara karşı dünya gibi iç  bölümdeki gezegenleri kalkan gibi koruduğu düşünülüyor.

Jüpiter’ in çekim etkisi böylece bir kez daha Dünya’ yı korudu.

Kaynak: http://io9.com/5942203/jupiter-may-have-just-saved-earth-from-a-devastating-impact-event

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fizikçiler Geleceğe Dönüş’teki Akı Kapasitörünü İcat Etti

Back to The Future yani Geleceğe Dönüş filminden bildiğimiz zaman yolculuğu yapmayı sağlayan akı kapasitörü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.