Anasayfa / Mimarlık / JENGA GİBİ REZİDANS

JENGA GİBİ REZİDANS

İşte bu habere Jenga severler bayılacak. Çok sevilen denge oyunu jengayı artık herkes biliyor. İşte aynı bu oyundakine benzer bir rezidans yapılıyor. Yerel bir gazete olan Tribeca Citizen  New York’ ta 56 Leonard Sokağı’ nda yükselen ve Jenga gökdeleni olarak bilinen süper lüks gökdelenin inşasına başlandığını belirtti.

Citizen gazetesinin raporuna göre bu son tasarım 2006’ ya göre pek değiştirilmedi. 57 katlı ve 253 metre yüksekliğindeki bina, Newyork standartlarına göre sıradan olsa Tribeca’ nın komşu mahallelerine kıyasla oldukça yüksek kalıyor.

Jenga gökdelenin mimarisi  sıra dışı bir yalınlığın izlerini taşıyor. Binanın dışarıya çıkıntılar yapana mimarisi ve kolonlarla desteklenmiş yapısı oldukça sıra dışı. 145 dairesi olan binanın 10 dairesi çatı katına sahip.

Mimar Herzog & De Meuron’a göre 145 dairenin her biri eşsiz olacak.

İnşaada yaşanacak zorluklar nedeniyle inşaatın 2016’ nın ortalarına kadar bitirilemeyeceği düşünülüyor.

Son yıllarda mimaride ve malzeme açısından yaşanan gelişmelerle oldukça sıradışı binalar yapılıyor. Bu gökdelenin de bunlardan biri olacağı kesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/56-leonard-st-jenga-building/24653/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Roma Mimarî Beton Yapılarıyla Geleceğe Dönüş: Gelişmiş Aydınlatma Kaynağı Roma İmparatorluk Anıtlarının Kalıcılığının Sebebini Ortaya Koyuyor

Yaklaşık 2 bin yıl boyunca zamana ve çevre koşullarına direnen Roma mimarî beton yapılarını anlamak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*