Anasayfa / Mekatronik / NASA X1 İLE IRONMAN BENZERİ BİR DIŞ İSKELET YAPMAYA ÇALIŞIYOR

NASA X1 İLE IRONMAN BENZERİ BİR DIŞ İSKELET YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Marvel’ in süper kahramanı Ironman (Demir adam) bildiğiniz gibi insanı süper insan yapan özel bir zırh kullanıyor. NASA’ nın X1 adını verdiği robotik dış iskeleti (exoskeleton) filmlerdeki gibi olmasa da en son mekatronik, uzay teknolojilerini barındırıyor. NASA’ nın Robonaut 2 projesi , astronotların uzay daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını hedeflerken, aynı zamanda felçlilerin de yürümesini hedefliyor.

NASA ve Florida Enstitüsü İnsan ve Bilişsel Makineler Enstitüsü (IHMC) ve Houston Oceaneering Uzay Sistemleri mühendisleri birlikte çalışarak, X1 adı verilen robotik iskeleti geliştirdiler. Yaklaşık 26 kg ağırlığındaki araç aslında giyilebilir bir robot ve vücudu destekleyebiliyor ya da ayakların bağlantı noktalarını kısıtlayabiliyor.

Kısıtlama modunda robotik alet ayakların hareketini zorlaştırarak uzayda bir egzersiz aleti olarak da kullanılabiliyor. Aynı teknoloji dünyada kullanıldığında ise ilk yürüyen kişilere yardım edebilir.

“ Robot teknolojisi derin uzayı keşfetmede ve Uluslarası Uzay İstasyonu’ dan anahtar rol oynadığından oldukça kritik, ” diyor NASA Uzay Teknolojisi Programı Direktörü Michael Gazarik. NASA’ nın yeni teknolojisinin gelecekte pek çok engelli insana yürüme kabiliyeti sunacağı da belirtiliyor.

Ayaklara giyilen bir koşum takımı gibi olan X1 sırtı ve omuzları destekleyek eklemlerde 10 derecelik bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Dört motorize eklem kalçalarda ve dizlerde bulunuyor. Altı pasif eklem ise adım atmayı dönmeyi ve esnemeyi sağlıyor. Çoklu ayarlama noktalarıyla X1 pek çok özellik kazanıyor.

X1’ in araştırma ve geliştirme aşamasında, öncelikle tasarıma ve teknolojinin geliştirilmesine odaklanıldı. NASA X1 ‘in egzersiz aleti olarak geliştirmenin, uzun süreli görevler olan göktaşına iniş yapmak veya Mars’ a yolculuk etmekte mürettebatın sağlıklı kalması için oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca mikro yer çekiminde astronotların sağlıklı kalması için oldukça önemli olacak bu aletin, sürekli olarak astronotların  sağlık durumlarını ölçerek, dünyadaki doktorlara gönderebileceği de belirtiliyor. Bu veriler astronotların egzersiz alışkanlıkları hakkında da detaylı bilgi verecek.

Bu teknoloji olgunlaştıkça, farklı gezegenlerde çalışacak astronotların gücünü doruğa çıkaracak. Ayrıca X1 astronotların özel kıyafetleri sayesinde ekstra güç alarak düşük yerçekiminde yürümeyi kolaylaştıracak.

X1’ in geliştirilmesiyle rehabilitasyon açısından da oldukça büyük gelişme sağlanabilir.

Son bir kaç yılda geliştirilen bu teknolojinin esası , NASA ‘ nın Robonaut 2 ve IHMC’ nin Mina dış iskeletine dayanıyor .

Kaynak : NASA

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*