Anasayfa / Bilgisayar / İLK KUANTUM SİLİKON ÇİP YAPILARAK, KUANTUM BİLGİSAYARLARIN ÖNÜ AÇILDI

İLK KUANTUM SİLİKON ÇİP YAPILARAK, KUANTUM BİLGİSAYARLARIN ÖNÜ AÇILDI

Avustralyalı mühendisler ilk çalışan tek atomlu silikon temelli kuantum bitini(0 ve 1) yaratarak, geleceğin ultra güçlü kuantum bilgisayarlarının önünü açtı.Teknolojide bir dönüm noktası olan araştırma  Nature  jurnalinde 19 Eylül’ de yayınlandı. Yayında ilk kuantum silikon çip içindeki tek fosfor atomuna tutturulan elektron bağıyla, spin veya magnetik oryantasyonla bilginin aynı anda nasıl hem yazılıp hem okunduğu açıklandı.

“ İlk kez bilginin kuantum bit yani kubit formunda gösterilebileceğini ve spindeki bilginin işlenebileceğini kanıtlamış olduk. Bu gerçekten silikon bazlı kuantum bilgisayarların anahtar bir gelişme oldu.” diyor Profesör Andrew Dzurak.

Bu gelişmenin kuantum bilgisayarların gelişmesi için gerçekten büyük bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Dr Morello, kuantum bilgisayarlar en kompleks problemleri çözmede, hatta dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarlarının çözmesi imkansız olan problemleri çözebildiğini belirtiyor. Bu problemler içinde bilgice yüklü problemler, modern şifreleme kodları, veritabanı aramaları ve biyolojik modellemeler ve ilaç problemleri gibi problemleri içeriyor.

Yeni sonuca mikrodalga alan kullanılarak, tek fosfor atomununun elektron bağını benzersiz bir şekilde kontrol ederek özel tasarlanmış silikon transistöre ekerek sağladılar. Silikon çipe ekilerek, endüstriyel açıdan büyük avantaj sağlandı. Böylece trilyon dolarlık çip endüstrisinde silikon çip teknolojisine adaptasyon sağlanacak.

Ekibin yeni hedefi kuantum bitler çiftler halinde kombine ederek, iki kübit mantık köprüsü yaratmak ve kuantum bilgisayarın temel işlem ünitesini yapmak.

Kuantum bilgisayarların işlem gücünün normal bilgisayarlara göre kat kat fazla olacağı biliniyor. Ayrıca 50 atoma sahip bir kuantum bilgisayarın dünyadaki bütün bilgisayarların toplamından daha fazla işlem gücü elde edebileceği öne sürülüyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120919135305.htm

Jurnal Referans : 

  1. Jarryd J. Pla, Kuan Y. Tan, Juan P. Dehollain, Wee H. Lim, John J. L. Morton, David N. Jamieson, Andrew S. Dzurak, Andrea Morello. A single-atom electron spin qubit in siliconNature, 2012; DOI: 10.1038/nature11449
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*