Anasayfa / Genel / İlaç Yapımında Yeni Kapılar Açabilecek Nano Parçacık Keşfedildi

İlaç Yapımında Yeni Kapılar Açabilecek Nano Parçacık Keşfedildi

Florida Merkez Üniversitesi’ ndeki öğrencilerin hatalı olarak düşündükleri deney esnasında, şans eseri  nano parçacıkların seri üretiminde kullanılabilecek bir yöntem keşfedildi. Soroush Shabang,  Optik ve Fotonik Koleji Mezunu, farmasötiklerin üretiminde ve alımında büyük değişim yaratabilecek tümüyle farklı bir yöntem keşfetti.

Keşif ince fiberleri daha küçük parçalara bölüp, tanecik boyutuna oranla ,  farklı türden materyalleri  bir yere hapsetme kapasitesi temel alınarak yapıldı. Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Princeton Üniversitesi Makine ve Uzay Mühendisliği’ nden Doçent Dr. Craig Arnold, lazer- malzeme ilişkilerinde uzmanı ve projede yer almadı. Kimse bu tarzdan bir  beceri gösteremezdi dedi.

Yeni kimyasal olmayan bu methodla  büyük miktarlarda eş parçacıklar yarattığımızda,  ” muhtemel uygulamaları tümüyle hayal gücünüzün ötesinde” diyor Arnold.

Ortalama bir bakış açısı yürütürsek, ilaç salınımında bu parçacıkların kullanılmasıyla, örneğin farklı ajanlar kombine edilerek bir kanserli bir tümörle savaşılabilir. Ya da zaman ayarlı bir bileşikle beraber kullanılarak hedefe ulaşıldığında ilaç aktif hale geitirilebilir.

Teknik sıcaklık verilen erimiş fiberlerin küresel damlacıklara bölünmesinde yatıyor. Bu aynı lavaboya düşen su damlacıklarına benziyor. Cam fiberleri dijital bilgiyi uzak mesafelere ulaştırmasıyla biliniyor. Bir yıla yakındır bilimadamları, cam fiberinin saflığını arttırarak daha hızlı ve kesintisiz  ışık dalgalarının iletimini  sağlayabilecek yollara aramaktaydı.

Shabang ve çalışma arkadaşı Joshua Kaufman cam fiberini kendi yapımları bir makinede ısıtıp çekerek bu tarzdan bir proje yürütüyordu. Shabang istedikleri şekilde kabloyu inceltmeye çalışırken malzeme çoklu minyatür kürelere dönüşüverdi.” Bu benim açımdan bir başarısızlıktı” diyor Shabang.

Fakat MIT (Massachusetts Institute of Technology) ‘den Ayman Abouraddy  olayı duyduğunda bunun bir hata değil büyük bir dönüm noktası olduğunu anladı. MIT’ den Abouraddy ve akıl hocası Profesör Yoel Fink, erimiş optik fiberin bu şekilde dağılmasını Rayleigh saçılımıyla , yani sıvıların damlacıklara dağılması şeklinde açıkladı. Bu küresel damlacıklar elde edilince bu kürelere başka maddeler sanki LEGO yapar gibi kilitlenebiliyor.

 

http://esciencenews.com/articles/2012/08/07/ucf.nanoparticle.discovery.opens.door.pharmaceuticals

Referans: 

  1. Joshua J. Kaufman, Guangming Tao, Soroush Shabahang, Esmaeil-Hooman Banaei, Daosheng S. Deng, Xiangdong Liang, Steven G. Johnson, Yoel Fink, Ayman F. Abouraddy.Structured spheres generated by an in-fibre fluid instabilityNature, 2012; 487 (7408): 463 DOI:10.1038/nature11215
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

β-Klotho Geni Alkol Alma İsteğiyle Bağlantılı Çıktı

Alkol içme isteğinin β-Klotho (KLB) geninin varyantıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. ABD’deki Teksas Üniversitesi Southwestern …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Warning: file_put_contents(/home/gercekbi/public_html/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-gercekbilim-com/ilac-yapiminda-yeni-kapilar-acabilecek-nano-parcacik-kesfedildi.html-587dbde02d5a9323980427-tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/gercekbi/public_html/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/ilac-yapiminda-yeni-kapilar-acabilecek-nano-parcacik-kesfedildi/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/gercekbi/public_html/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/gercekbi/public_html/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/gercekbi/public_html/wp-includes/functions.php(3718): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/gercekbi/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/gercekbi/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/gercekbi/public_html/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/gercekbi/public_html/wp-includes/load.php(677) in /home/gercekbi/public_html/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414